Kawa – pić czy nie pić?

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 Pin It Share 0 0 Flares ×

Kawa to napój, bez którego wielu z nas nie wyobraża sobie poranka lub przerwy w pracy. Równie liczne grono wypija przesadne ilości kawy w walce z niewyspaniem oaz brakiem koncentracji. Jaki jednak wpływ ma kawa na nasze zdrowie? Ile filiżanek aromatycznego napoju dziennie powinniśmy pić?

Espresso, cappuccino, latte, mocha macchiato – to tylko kilka spośród wielu rodzajów kaw, jakie codziennie pijemy. Raczymy się nimi w pracy w domu, w przerwie między obowiązkami i dla przyjemności. Parzenie kawy to dla niektórych prawdziwy rytuał – jedni przygotowują ją w ekspresie, inni wybierają zaparzacz do kawy. A to wszystko po to, aby cieszyć się smakiem, aromatem oraz działaniem napoju. Kawa  bowiem zawiera kofeinę, która działa na nas pobudzająco, dlatego wielu właśnie od tego napoju rozpoczyna swój dzień. Naukowcy od lat spierają się na temat wpływu kawy na organizm człowieka.

Biała czy czarna?

Różne badania wskazują na związek pomiędzy częstym piciem kawy a chorobami serca oraz nadciśnieniem. Z drugiej strony publikowane są raporty o dobroczynnym wpływie kawy na organizm człowieka – napój ma podobno minimalizować ryzyko zachorowań na raka skóry czy cukrzycy. Sprzeczności te pokazują jakie emocje wzbudza kawa – ma ona zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Przyczynia się do tego również skomplikowany skład chemiczny ziaren kawy. Wchodzą w niego różne składniki, które mogą mieć dobroczynny wpływ na nasze zdrowie.

Umiar przede wszystkim

W toku badań naukowcy doszli jednak do pewnego porozumienia. Otóż przyjęto pewien dzienny limit kawy, jaki można spożyć bez obaw o własne zdrowie. Takie bezpieczne maksimum to około 300-400 mg kofeiny dziennie, co oznacza, że wszyscy smakosze kawy powinni ograniczyć się do maksymalnie 4 filiżanek.

Kiedy ograniczyć spożycie kawy?

Istnieją jednak pewne symptomy, które jednoznacznie wskazują na konieczność ograniczenia liczby kaw dziennie. Sygnałem ostrzegawczym z pewnością powinna być bezsenność oraz nadpobudliwość. Kawa może również podrażniać przewód pokarmowy, dlatego jeśli często mamy zgagi, warto zweryfikować dzienną potrzebę wypicia napoju.

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 Pin It Share 0 0 Flares ×

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>