Pielęgnacja trawnika wiosną

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 Pin It Share 0 0 Flares ×

Zielony trawnik jest ozdobą całego ogrodu, jak i posesji. Lubimy wypoczywać na miękkim dywanie zwłaszcza w okresie letnim, kiedy nasze ogrody i działki zmieniają się strefy rekreacyjne. O trawnik trzeba zadbać już od samej wiosny, przeprowadzając szereg zabiegów, które pozwolą trawie lepiej rosnąć. Od czego zacząć przygotowanie trawnika do wiosny?

1. Oczyszczanie trawnika

Prace najlepiej rozpocząć od pozbycie się starej trawy, szczątków roślin, jak i starych liści, które zaplątały się w trawie. Elementy warto usunąć, tak by zapewnić korzeniom traw większy dostęp do tlenu. Do usunięcia nagromadzonego materiału świetnie sprawdzą się grabie. Warto wybrać te delikatniejsze modele, które przypadkowo nie uszkodzą także nowych źdźbeł trawy.

2. Wygląd krawędzi trawnika

Przy ścieżkach krawędzie murawy z pewnością po zimie mogły się ‚rozejść’, tworząc mało foremny kształt. Wiosna to najlepszy czas na ponowne uformowane krawędzi murawy – zadanie wykonamy przy pomocy łopaty czy noża. Do skorygowania długości trawy warto wykorzystać nożyce.

3. Wałowanie

To zabieg konieczny na początku wiosny. Jego celem jest wyrównanie wierzchniej warstwy ziemi, tak by korzenie roślin były dobrze osadzone w podłożu. Do związania korzeni z podłożem sprawdzi się wał. Najlepiej wybrać narzędzie o wadze do 90 kg. Tak duży ciężar wału dociśnie ziemię do podłoża. W jakich warunkach wykonać zabieg wałowania? Z pewnością osiągniesz lepsze efekty, kiedy ziemia będzie lekko wilgotna, jednak murawa powinna być sucha. Należy pamiętać o tym, by przed wałowaniem usunąć kretowiska.

4. Napowietrzanie

To zabieg niezwykle ważny, ponieważ poprawia przepuszczalność podłoża. Jak rozpoznać zbyt niską przepuszczalność ziemi? Na murawie tworzą się kałuże, a kolor murawy nie jest jednolity we wszystkich miejscach. Pod koniec kwietnia najlepiej wykonać aerację. Dzięki temu ziemia będzie przepuszczalna przed okresem nawożenia. Najlepiej sprawdzi się aerator – urządzenie ma kształt wałku z kolcami, które wchodząc w ziemię, tworzą otwory. Zabieg powinno się wykonywać dokładnie, tylko wtedy gleba będzie dobrze spulchniona. Rozróżniamy także aerację powierzchniową, którą częściej wykonuje się na trawnikach ozdobnych (otwór ma głębokość 3 cm), a na glebach bardziej użytkowanych wymagane jest napowietrzanie wgłębne. Wykonuje się wtedy otwory o głębokości 8 cm.

shutterstock_269014973

5. Nawożenie

To kolejny niezbędny zabieg. Zazwyczaj stosuje się nawozy wieloskładnikowe. To dzięki nim trawa jest uodporniona na powstawanie chwastów. Poza tym nawóz chroni murawę przed trudniejszymi warunkami pogodowymi. Ważne jest, aby zabieg wykonać w bezwietrzny dzień, w przeciwnym razie nawóz zostanie zwiany z podłoża. Trzeba pamiętać, by po jego rozrzuceniu, podlać trawnik wodą. W ten sposób unikniemy porażenia trawy.

6. Koszenie trawy

Finalnym zabiegiem jest koszenie trawy. Najwcześniej można go wykonać już na początku kwietnia. Trzeba pamiętać, że strzyżenie trawnika musi być regularne. Jeśli poszukujesz odpowiedniej kosiarki, zajrzyj na:http://bilgoraj.com.pl/trawnik-idealny-8211-jaka-kosiarke-wybrac,,3,11,11,1,17185,n.html.

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 Pin It Share 0 0 Flares ×

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>