Młotowiertarka czy wiertarka udarowa, co się częściej przydaje w domowych pracach?

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 Pin It Share 0 0 Flares ×

Wielu początkujących majsterkowiczów nie odróżnia od siebie tych urządzeń. Wiertarka udarowa, młotowiertarka i młot udarowy – wszystkie 3 narzędzia łączy jedno: są głośne i potrafią zrobić niezłą demolkę. Co je różni?

Wiertarka udarowa

To urządzenie powinno znajdować się na stanie każdego, nawet najbardziej skromnego, przydomowego warsztatu. Urządzenie to nada się głównie do wiercenia w rozmaitym materiale – od drewna (choć z otworami o niedużej średnicy poradzi sobie równie dobrze zwykła wiertarko-wkrętarka), przez glazurę, aż po beton. Choć im twardszy materiał, tym wiercenie będzie przebiegało dłużej.

Udar, czyli dodatkowy ruch posuwisto-zwrotny, pomoże przy tych najtrudniejszych pracach, jak choćby kucie w betonie. W przypadku wiertarek udarowych jednak, moc udaru mechanicznego zbyt wielka nie jest, więc zapomnijmy o poważniejszych pracach. Ale skucie fragmentu ściany w celu zrobienia bruzd pod nową instalację np. elektryczną wykonamy bez problemu.

motowiertarka czy młot udarowy?

Młotowiertarka a młot udarowy

Obie te nazwy sprzętu często używa się zamiennie i choć nie do końca słusznie, bo różnią się między sobą, działają jednak na tej samej zasadzie.

Młot udarowy-obrotowy, zwany również młotem wyburzeniowym, jest zwyczajnie urządzeniem masywniejszym, dysponującym większą mocą, a za co za tym idzie, przeznaczony jest do tych najpoważniejszych prac.

Podobnie jak wiertarka udarowa urządzenia te posiadają 3 tryby pracy. Wiercenie, wiercenie z udarem oraz kłucie.

Kiedy powinniśmy zdecydować się na zakup młotowiertarki?

Najbardziej uniwersalnym typem sprzętu tutaj przybliżanego jest wiertarka udarowa. Jeśli więc nie planujemy częstych poważniejszych remontów, powinna nam w pełni wystarczyć. Stając jednak przed obliczem wielu trudniejszych prac: kucie posadzki, zbijanie tynków, powinniśmy pomyśleć już o zakupie młotowiertarki. Do grubszych prac, jak chociażby wyburzanie ścian, przeznaczony jest już mot udarowy, ale jego cena, jak i wąska specjalizacja, powinna zastanowić nas, czy nie taniej będzie wynajęcie ekipy, która takowy sprzęt ma na stanie.

Na co zwracać uwagę przy kupnie młotowiertarki?

Oprócz ceny, która zawsze przy takich zakupach odgrywa niebagatelną rolę, jest kilka parametrów technicznych młotowiertarek, które powinny zwrócić naszą uwagę, to moc urządzenia, która wyznacza zakres stosowalności sprzętu. Do zastosowań domowych odpowiednia będzie moc 900 W. Kolejna rzecz, to moc udaru, którą do prac instalatorskich wskazuje się na przedział od 5 do 16 J. Ważny jest także rodzaj uchwytu, tu najprawdopodobniej zetkniemy się z dwoma standardami SDS Plus i SDS Max – ten drugi spotkamy u młotowiertarek do zastosowań profesjonalnych, a więc o wiele droższych. Więcej o innych parametrach znajdziesz w tym artykule http://kb.pl/teksty/2017/01/24/mlotowiertarka-jakie-urzadzenie-wybrac_wp17/

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 Pin It Share 0 0 Flares ×

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>