Lato w mieście. Kupujemy wentylator

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 Pin It Share 0 0 Flares ×

Lato w tym roku nas raczej nie rozpieszczało, ale – miejmy nadzieję – wreszcie doczekaliśmy się słońca. Wraz z piękną pogodą i wszystkimi jej dobrymi stronami pojawia się również stały problem – jak przetrwać upały w dusznym biurze lub w  mieszkaniu w bloku? Oczywiście – z pomocą przychodzą nam urządzenia chłodzące. Jaki wentylator wybrać? A może zdecydować się na klimatyzator? Przyjrzyjmy się ofercie rynkowej!

Obecnie możemy wybierać spośród kilku typów urządzeń. Najprostszym rozwiązaniem jest wentylator. W zależności od potrzeb możemy wybrać wentylator stołowy (o krótkiej podstawie) lub podłogowe, bądź też zdecydować się na montaż wentylatora sufitowego czy naściennego. Na te ostatnie opcje decyduje się jednak niewielu konsumentów w Polsce, najbardziej popularne są zaś urządzenia mobilne. Naturalnie – im droższy model, tym bardziej rozbudowane funkcje: wielostopniowa regulacja siły chłodzenia, poziomy ruch głowicy, kąt oscylacji, a nawet sterowanie na pilota – bardzo przydatne w większych pomieszczeniach.

Interesującą opcją jest model wentylatora z kierownicą powietrza – szeregiem ruchomych pionowych żeberek umieszczonych przed wiatrakiem.

Priorytetem jednak powinno być bezpieczeństwo – i to nie tylko wtedy, gdy w domu przebywają małe dzieci. Przypadki zranienia przez ruchomy wirnik są bardzo częste; dochodzi do nas np. wtedy, gdy chcemy przestawić urządzenie w inne miejsce nie wyłączając go i odruchowo złapiemy za osłonkę – jeśli pręty siatki są zbyt rzadko rozmieszczone, może dojść do bardzo groźnego przycięcia palców. Kupując wentylator zwracajmy więc baczną uwagę na to, czy osłona wirnika posiada gęstą siatkę.

Innego typu sprzętem jest cyrkulator – urządzenie zapewniające odpowiedni obieg powietrza w pomieszczeniu. Są to sprzęty zazwyczaj większe od standardowego wentylatora (wirnik cyrkulatora może osiągać nawet nawet 50 cm średnicy). Siła nadmuchu takiego urządzenia może być naprawdę duża, ale sporym minusem jest tutaj standardowy brak oscylacji.

Coraz większą popularność zdobywają wentylatory kolumnowe. Urządzenia te zdecydowanie wygrywają, jeśli chodzi o estetykę i funkcjonalność. Ich smukłe kształty mogą stanowić prawdziwą ozdobę wnętrza, przy czym zajmują niewiele miejsca. Wentylatory kolumnowe wyposażone są często w nowoczesne funkcje, takie jak sterowanie na pilota, zmienny nawiew czy timer.

Innego rodzaju rozwiązaniem jest domowy klimatyzator. To naprawdę skuteczny sposób na obniżenie temperatury w pomieszczeniu, należy się jednak poważnie zastanowić nad jego zakupem, zwłaszcza, że sprzęt ten nie należy do tanich. Wbrew pozorom obsługa przenośnego klimatyzatora jest bardzo prosta – przewód odprowadzający gorące powietrze umieszczamy w uchylonym oknie lub drzwiach, włączamy urządzenie i… robi się naprawdę zimno. Pamiętajmy, że szok termiczny jest dla organizmu bardzo groźny i może skończyć się takimi nieprzyjemnościami, jak przeziębienie, grypa, angina czy zapalenie ucha. Ponadto należy pamiętać o regularnym czyszczeniu, dezynfekcji i odgrzybianiu filtrów, parownika i skraplacza.

Na zakończenie wspomnijmy jeszcze o miłym gadżecie, który spodoba się osobom zmuszonym w upały pracować przy komputerze. Moc mini-wentylatora na USB nie jest co prawda duża, ale w zupełności wystarczająca, by ochłodzić rozgrzane czoło.

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 Pin It Share 0 0 Flares ×

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>