Jak poprawnie używać młotowiertarki?

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 Pin It Share 0 0 Flares ×

Młotowiertarka to sprzęt przystosowany do ciężkiego wiercenia lub lżejszego dłutowania, stanowi on więc ona narzędzie pośrednie pomiędzy wiertarką udarową, a młotem udarowym. W tym artykule zajmiemy się zagadnieniem poprawnego użytkowania tego typu sprzętu.

Młotowiertarka – podstawowe własności

Przeważnie zasilana jest z sieci elektrycznej i wyposażona w uchwyt SDS-Plus. Młotowiertarki ze średniej półki, przeznaczone do typowego użytku remontowo-instalacyjnych, charakteryzują się mocą 750W-900W oraz energią udaru w okolicach 5 J. Czym jeszcze powinna się charakteryzować? Przede wszystkim regulacją obrotów oraz regulacją kontroli drgań – oraz możliwością blokowania trybu pracy, tak żeby przypadkowym ruchem dłoni, nie włączyć lub wyłączyć udaru mechanicznego. O tym, jakie inne parametry powinna posiadać dobra młotowiertarka, przeczytacie w tym artykule http://kb.pl/teksty/2017/01/24/mlotowiertarka-jakie-urzadze nie-wybrac_wp17/.

Bezpieczeństwo pracy z młotowiertarką

Jako że młotowiertarka cechuje stosunkowo duża moc znamionowa, przed przystąpieniem do prac, powinniśmy zaopatrzyć się w dobrej jakości przedłużacz elektryczny, najlepiej taki o dużym przekroju. Pamiętajmy również o skompletowaniu niezbędnego ekwipunku, zwłaszcza jeśli będziemy dłutowali: rękawice robocze, strój ochronny oraz równie ważne gogle ochronne. Uwaga, wszelkie ustawienia młotowiertarki, jak i niezbędną regulacje sprzętu dokonujemy przy odłączonym zasilaniu!

praca młotowiertarką

Czynności przygotowawcze

Zależnie od pracy, jaką chcemy wykonać, przygotowujemy dłuto do kucia czy podkuwania lub wiertło do wiercenia. Usadawiamy je w uchwycie, wcześniej a następnie nastawiamy odpowiednie obroty i tryb pracy. Uwaga, trybu pracy młotowiertarki nigdy nie zmieniamy w czasie, gdy pracuje silnik! Teraz pozostało ustawić energię udaru oraz prędkość obrotową urządzenia. Gdy już wszystko gotowe, możemy podłączyć zasilanie.

W trakcie pracy dbamy o to, by nacisk na element podkuwany czy wiercony nie był zbyt duży. To urządzenie powinno wykonywać większość pracy.

Po skończonej pracy, a przed demontażem czy zmianą dłuta lub wiertła, pamiętajmy o odłączeniu młotowiertarki od źródła energii elektrycznej. Po demontażu należy solidnie wyczyścić sprzęt.

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 Pin It Share 0 0 Flares ×

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>