Odkurzacze z filtrem HEPA – nie tylko dla alergików

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 Pin It Share 0 0 Flares ×

Alergeny czają się wcześniej, utrudniają życie jak mogą. By się ich pozbyć, potrzeba wiele trudu w codziennych obowiązkach, by utrzymać otoczenie w należytej czystości. Dobranie odpowiedniego odkurzacza jest tutaj obowiązkiem każego alergika, ale nie tylko alergicy mogą cieszyć się czystym powietrzem, wolnym od kurzu i roztoczy. Jak wybrać odpowiedni sprzęt czyszczący?

Zanieczyszczenia w naszych domach

W Polsce niewiele mówi się o właściwym zadbaniu o jakość powietrza, dopóki widmo smogu wielkomiejskiego i perspektywa przewlekłych chorób roztaczana przez lekarzy nie wskazały na to zagrożenie. Bo i nie tylko alergicy powinni dbać o czystość powietrza w naszym otoczeniu. Nie znaczy to, że musimy już dzisiaj inwestować niemałe pieniądze w oczyszczacze powietrza. Tym niemniej warto walkę z zanieczyszczeniem w naszych domu rozpocząć od zakupu odkurzacza z porządnym filtrem.

odkurzacz

Co oznacza skrót HEPA i jakie ma właściwości

Filtry HEPA (High Efficiency Particulate Air) to jedne z najbardziej skutecznych broni, jeśli chodzi o usuwanie doskonałej większości drobnoustrojów, bakterii, pyłu i drobinek kurzu. Do tej pory interesowali się głównie alergicy, ponieważ filtry te montowane w odkurzaczach usuwały alergeny, ale filtry te usuwają znacznie więcej. Dość powiedzieć, że przez filtr nie przejdzie nic większego niż 0,3 mikrometra (μm). Dla pełnego zobrazowania poziom smogu mierzy się dla wielkości pyłów 2,5 i 10 mikrometra, czyli mieszkając nawet w najbardziej zanieczyszczonej okolicy, możemy, dzięki filtrom HEPA skutecznie usuwać zanieczyszczenia z własnego domu. Skuteczność filtra H13 wynosi 99,95% filtrowanych zanieczyszczeń.

Jaki filtr HEPA?

Filtry oczywiście posiadają różne oznaczenia. W praktyce spotkamy się z oznaczeniami od 10 do 18, przy czym dla alergików przeznaczono filtry z numerem 13 lub wyższym. Liczby od 10 do 12, są poprzedzane najczęściej znaczkiem E, EPA (Efficient Particulate Air), E10, E11, E12. Później mamy filtry HEPA, H13, H14, a najbardziej wydajne są filtry ULPA (Ultra Low Penetration Air), U15, U16, U17.

Po tym, jak przeszliśmy wszyscy, jako społeczeństwo lekcję tego, czym jest smog i do czego może prowadzić zanieczyszczenie, nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać co do tego, że warto utrzymywać jakość powietrza, którym oddychamy w domu na akceptowalnym poziomie – do tego dobrze dobrany odkurzacz z dobrym filtrem przyda się na pewno. Dużo ciekawych modeli odkurzaczt znajdziesz tutaj http://www.euro.com.pl/odkurzacze.bhtml

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 Pin It Share 0 0 Flares ×

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>