Jaki alkomat wybrać?

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 Pin It Share 0 0 Flares ×

Mimo iż wielu z nas zdaje sobie sprawę z możliwych konsekwencji jazdy po alkoholu, to i tak wsiadamy za kółko pewni naszych umiejętności. Niestety już nawet 0,2 ‰ powoduje wzrost ryzyka wypadku o 40%. Z kolei 1,5 ‰ zwiększa je o 3800%! Jeśli nawet myślimy, że mała ilość wypitego alkoholu (chociażby z poprzedniego dnia) nie będzie miała wpływu na naszą jazdę to i tak zawsze należy zmierzyć stężenie alkoholu we krwi. W tym celu sprawdzi się podręczny alkomat.

Na stężenie alkoholu we krwi wpływają różne czynniki. Ze względu na wagę, płeć, ilość tkanki tłuszczowej czy uwarunkowania genetyczne ta sama dawka alkoholu u różnych osób wywołuje inne skutki. Dlatego nie należy porównywać naszego stanu do stanu osoby, która wypiła tyle samo.

Przed Wami prezentujemy kilka alkomatów, które poinformują nas dokładnie jakie jest stężenie alkoholu w naszej krwi.

Sentech AL-7000

Pierwszym urządzeniem jest alkomat Sentech AL-7000. Jest to niewielkich rozmiarów (5 x 10,5 x 1,8 cm) sprzęt o wadze 98 g. Alkomat jest bardzo poręczny i zmieści się w każdej kieszeni spodni czy marynarki. Sprzęt wykorzystuje w swoim działaniu czujnik półprzewodnikowy.

Dokładność wykonywanych pomiarów wynosi do 0,001 ‰. Zakres badania stężenia alkoholu we krwi waha się między 0,00 a 4,00 ‰. W komplecie z alkomatem znajdziemy także 5 ustników. W miejscu, gdzie mieszczą się baterie jest także miejsce na 2 ustniki, których dzięki temu nie zgubimy.

Co po zużyciu modułu (ok. 300 pomiarów)? Wystarczy kupić pre-kalibrowany moduł (zamiast całego urządzenia) i znów mieć sprawne urządzenie w zasięgu ręki .

Eldom MTX101

Drugi z alkomatów to produkt marki Eldom. Urządzenie posiada 4 poziomy alarmu. Gdy zakres stężenia alkoholu we krwi wynosi od 0 do 0,10 ‰ na wyświetlaczu pokazuje się wynik 0,00. Gdy stężenie wynosi od 0,1 do 0,19 pokazuje się dany wynik cyfrowy na wyświetlaczu. Z kolei, gdy wynik znajdzie się między 0,2 a 3‰ wyświetlacz pulsuje na czerwono plus pokazuje się wynik. W sytuacji stężenia alkoholu we krwi, które wynosi ponad 3 ‰, na alkoholomierzu zobaczymy oznaczenie HI oraz pulsację na czerwono. Jest to tym wygodne iż mamy do czynienia z wizualnym oznaczeniami, które dodatkowo alarmuje użytkownika o wysokiej zawartości alkoholu we krwi.
Precyzja pomiaru waha się w zakresie +/- 0,15‰.
W komplecie znajdziemy 2 ustniki.
Oprócz pomiaru stężenia alkoholu we krwi, urządzenie posiada także zegarek oraz termometr.

Datech Alcoscent DA7100

Trzeci, a zarazem ostatni alkomat z naszego zestawienia to Datech Alcoscent DA7100. W jego wnętrzu znajduje się precyzyjny czujnik elektrochemiczny opracowany przez najlepszych specjalistów. Jego wymiary 4,8 x 11,5 x 1,8 cm i waga 93 g pozwalają na wygodne korzystanie z sprzętu.

Zakres pomiaru zawiera się w przedziale od 0 do 5‰, zaś jego dokładność wynosi 0,01‰ .

W komplecie znajduje się 5 ustników.

Okres letni jest czasem, w którym spożywa się więcej alkoholu. Pamiętajmy, że nawet po jednym kieliszku nie należy wsiadać za kierownice czy rower. W celu sprawdzenia czy w naszej krwi znajduje się alkoholu (i ile się go znajduje), użyjmy alkomatu. To niewielkie urządzenie nie raz może uratować komuś życie.

 

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 Pin It Share 0 0 Flares ×

One thought on “Jaki alkomat wybrać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>