COCOROBO – nowy członek rodziny odkurzających robotów

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 Pin It Share 0 0 Flares ×

Właśnie zadebiutował w Japonii nowy robot odkurzający. Tym razem wyzwanie automatycznego sprzątania podjęła firma Sharp, wypuszczając na rynek pierwszy w swojej historii tego typu produkt. I jak to Sharp ma w zwyczaju zaopatrzyła go w nowe funkcje, ale także w wysoka cenę.

Już od kilku lat dostępne są na rynku roboty odkurzające. Początkowo traktowane jedynie jako gadżet o niskiej użyteczności, z czasem przeszły ewolucję, która sprawiła, że teraz postrzegamy je jako komfortowe rozwiązanie cotygodniowych porządków. Co prawda w zależności od marki opinie klientów znacząco się różnią, ale oznacza to, że mimo początkowych oporów przyzwyczailiśmy się i do takiego zastosowania nowych technologii. Bez wątpienia przyczyną było ludzkie lenistwo, będące zwyczajowo motorem napędowym większości wynalazków.

Model RX-V100, bo taka jest jego specyfikacja, to nie tylko odkurzacz. To mówiąca, automatyczna maszyna do sprzątania. Odkurzacz porozumiewa się w czterech językach, lecz próżno wśród nich szukać polskiego. Jedyny, z jakim na co dzień możemy mieć do czynienia jako Europejczycy, to angielski. Pozostałe to japoński, chiński i kansai – południowozachodni dialekt japoński. Jak widać Sharp, przynajmniej na początku, postawił na rynki azjatyckie. Nic dziwnego, to z jednej strony najbardziej wymagający klienci, z drugiej najchętniej konsumujący nowinki techniczne. COCOROBO rozumie 35 zwrotów.

Sharp wyposażył odkurzacz w moduł łączności Wi-Fi. I od razu nasuwa się pytanie: po co? Żeby dokładnie móc na nie odpowiedzieć trzeba jeszcze dodać, że poza Wi-Fi ma także wbudowaną kamerę o rozdzielczości 1.3 megapiksela oraz moduł kontroli za pomocą smartfona. Teraz wszyscy użytkownicy tego typu telefonów już mogą się domyśleć, że COCOROBO może być sterowany za ich pomocą. Ale to nie wszystko. Podczas pracy robot wykonuje zdjęcia, oświetlając najmniej dostępne miejsca światełkami LED, a właściciel może je oglądać na ekranie komputera lub telefonu właśnie (systemy operacyjne iOs oraz Android). Możliwy jest również monitoring na odległość, jeśli ktoś jest bardzo zainteresowany, czy wróci do posprzątanego mieszkania lub chce zobaczyć co się w nim aktualnie dzieje. A będąc w domu możemy skorzystać ze sterowania robotem za pomocą specjalnego pilota.

Co jeszcze odróżnia Model RX-V100 od innych odkurzających robotów? Sharp postarał się wyposażyć go w zaprojektowaną specjalnie na potrzeby tego urządzenia technologię. Jest to Sharp – Plasmacluster. Technologia ta pozwala eliminować nieprzyjemne zapachy z wydmuchiwanego powietrza jedocześnie je odświeżając. Uwalnia je od elementów elektrostatycznych, które wysuszają skórę i dodatkowo zwiększa wilgotność.

Wymiary robota to 346 x 346 x 96, czyli stosunkowo niewiele w porównaniu z tradycyjnymi odkurzaczami. Czas pracy to godzina, po której urządzenie samo się zadokuje w stacji ładującej. Ponowne, pełne naładowanie zajmuje mniej niż cztery godziny. Całość (z akumulatorem) waży 3,3 kg. Cena: ok. 5,5 tys. Dużo, jak na odkurzacz. Ale jak na możliwość uwolnienia się od nudnych porządków, chyba znośnie.

Źródło zdjęć: www.sharp.co.jp

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 Pin It Share 0 0 Flares ×

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>