Jak prawidłowo powinniśmy czyścić lodówkę?

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 Pin It Share 0 0 Flares ×

Lodówka to jeden z najważniejszych sprzętów AGD w naszym gospodarstwie domowym. Często zadajemy sobie pytanie jak o nią odpowiednio dbać?

W lodówce oprócz jedzenia gromadzą się także bakterie, przykre zapachy i brud. Ze względu na nasze bezpieczeństwo powinniśmy pamiętać o odpowiednim przechowywaniu żywności oraz regularnym czyszczeniu wnętrza lodówki. Zwykle wystarczy jeśli umyjemy ją raz na miesiąc. Od czego zatem powinniśmy zacząć?

Na początek należy odłączyć lodówkę od zasilania. Następnie wyjmujemy wszystkie produkty żywnościowe, szuflady i pojemniki. Jeśli w lodówce znajdowały się produkty, które bezwzględnie wymagają niskiej temperatury, należy je owinąć w koc lub w dużą ilość gazet. Zimą zawsze można je wystawić za okno. Przy okazji sprawdźmy, czy wszystkie produkty mają aktualną datę spożycia. Jeśli zauważmy pierwsze oznaki zepsucia, natychmiast wyrzućmy taki produkt do kosza.

Do wycierania półek najlepiej użyć wody z mydłem z dodatkiem jednej łyżki sody oczyszczonej, dokładnie spłukujemy i wycieramy do sucha. Ciepłą wodą z niewielką ilością płynu przecieramy także wszystkie pojemniki, szuflady i inne ruchome części, które należą do wyposażenia lodówki. Zwracajmy uwagę na szczeliny, ponieważ często osadza się tam brud. Podobnie gdy myjemy wnętrze lodówki. Tu również zwracamy uwagę na wszelkie zagięcia formy, gdzie może osadzać się brud. Każdy element wycieramy do sucha. Jeśli na ścianie lodówki lub na pojemniku zobaczymy ślady pleśni, to koniecznie musimy użyć wody z octem (3 łyżeczki octu na 1 litr wody). Następnie spłukując czystą wodą i wycieramy do sucha. Do mycia wnętrza lodówki nie używamy proszków czyszczących ani ostrych zmywaków. Nie zapominamy o wymyciu drzwi od lodówki – od strony wewnętrznej i zewnętrznej. Do wyczyszczonej lodówki możemy zacząć wkładać wyjęte z niej produkty żywnościowe. Pamiętajmy, aby przetrzeć denka słoiczków z konfiturami, tubek z keczupem, aby ponownie nie zabrudzić naszej lodówki. Do umycia lodówki z zewnątrz można użyć mocniejszego detergentu. Wycieramy dokładnie drzwi, boki lodówki oraz górę.

Wiele osób zapomina o czyszczeniu agregatu chłodniczego, który znajduje się na tylnej ścianie lodówki. Powinno się go odkurzyć przynajmniej dwa razy do roku. Oczywiście przystępując do czyszczenia agregatu, należy wcześniej odłączyć lodówkę od zasilania. Do czyszczenia najlepiej użyć cienkiego pędzelka. Musimy być przy tym bardzo ostrożni, żeby przez przypadek nie zerwać żadnego z drucików.

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 Pin It Share 0 0 Flares ×

One thought on “Jak prawidłowo powinniśmy czyścić lodówkę?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>