Przedłuż żywotność swoich sprzętów kuchennych!

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 Pin It Share 0 0 Flares ×

Zabiegany świat nie pozwala na chwilę wytchnienia. Obarczeni obowiązkami nie mamy czasu na chwilę relaksu, a co dopiero na szczyptę rozrywki! Więc gdzie znaleźć miejsce dla rzeczy typowych, monotonnych, atrakcyjnych jak kanałowe leczenie zębów bądź obrady sejmowe? Ciężko na nie zagospodarować czas, ale jest to powinność, dzięki której zaoszczędzimy sporo nerwów i pieniędzy.

W ludzkim życiu od zarania wieków pewne prawidła są niezmienne, niczym wpisane w nasz życiorys ,,dogmaty”. Jeśli coś jest należycie pielęgnowane, doglądane i odpowiednio wykorzystywane, ma szansę na lepsze przetrwanie trudów codzienności.

Nie inaczej sprawa się ma ze urządzeniami AGD, które w każdym mieszkaniu odgrywają szczególną rolę. Odpowiednia ich konserwacja sprawi, że posłużą nam o wiele dłużej i zdecydowanie rzadziej będą ulegać nawet najmniejszym awariom. A brud i nieumiejętne obchodzenie się z urządzeniami potrafi wyrządzić wiele szkód.

Oczywiście, są aspekty techniczne, zależne wyłącznie od producenta, których żaden domownik nie jest w stanie ,,podrasować”. Wszak by mieć czyste sumienie, czyste talerze i smaczne posiłki, musimy dołożyć starań. Oto sposoby pielęgnacji poszczególnych sprzętów AGD, które na pewno mają swój własny kącik w Waszej kuchni:

Mikrofalówka

Podstawą smacznej potrawy podgrzanej w mikrofalówce jest jej czystość w środku – banał, jednak resztki jedzenia, które mikrofale przyprawiają o drgania, potrafią bardzo uprzykrzyć życie każdemu użytkownikowi. Trzeba więc skutecznie potrafić je wyeliminować.

Najpierw należy wyjąć obrotowy talerz, by mieć dostęp do całego wnętrza. Talerz (bądź tacę) myjemy pod ciepłą wodą z kranem, ale warto też użyć sody oczyszczonej, by pozbyć się najbardziej uciążliwego brudu.

mikrofala

Następnie sporządzamy miksturę, który sprawnie usunie zaschnięte pozostałości potraw. Do dużej miski wlewamy dwie, góra trzy szklanki wody. Dodajemy do niej pół pokrojonej w plasterki cytryny, albo też wyciskamy z niej sok. Jeśli w pod ręką jej nie posiadamy, możemy śmiało użyć pomarańczy lub dodać pół szklanki octu. Każdy ten składnik jest równie skuteczny i pozostawi świeży zapach w środku. Gotujemy miksturę przez około 2 minuty, aż szyba mikrofalówki zaparuje od środka. Miskę zostawiamy w środku na kwadrans, by powstała po podgrzaniu para zajęła się brudem i osadem. W ten sposób mikrofalówka odzyskuje swój dawny blask!

Czajnik elektryczny

Jeśli zastosujemy się do kilku rad, z pewnością nie będziemy musieli oglądać paskudnego, kredowego osadu, powszechnie znanego jako kamień. Warto wiedzieć, że grzałka, która jest nim otoczona, potrzebuje o wiele więcej energii do zagotowania wody, wobec tego rachunki i eksploatacja sprzętu jest dużo wyższa.

Pierwszym istotnym aspektem jest pozbycie się niechcianego gościa w postaci osadu, jeśli takowy zagościł w naszym czajniku. Podobnie jak w przypadku mikrofalówki, pomocny okaże się ocet i cytryna. Gotujemy wodę z octem w równych proporcjach, który odseparuje kamień od elementów czajnika. Wystarczy wówczas pozbyć się zapachu octu, ale nie ma nic prostszego – po prostu gotujemy kilkukrotnie wodę i po problemie. Jeszcze skuteczniejsza jest cytryna – wyciskamy sok z całej cytryny i gotujemy wodę. Zostawiamy ją tam aż do ostygnięcia urządzenia. Wylewamy zawartość i dokładnie ściereczką z sodą oczyszczoną czyścimy dno czajnika.

Potrzeba również świadomej pielęgnacji czajnika. Nigdy nie powinno się zostawiać wody w środku , a najlepiej wyrobić sobie ten nawyk bardzo ekonomicznym rozwiązaniem, jakim jest wlewanie tyle wody, ile jest potrzebne, nie więcej. I wypadało by też pokonać lenistwo i raz na miesiąć przeczyścić octem bądź cytryną wnętrze!

Piekarnik i okap

Jeśli często gotujesz i pieczesz, konserwacja okapu i piekarnika jest niezbędna. Począwszy od piekarnika, który pójdzie na tak zwany ,,pierwszy ogień”, potrzebny będzie płyn do czyszczenia, bądź przydatna wszędzie soda oczyszczona. W misce mieszamy w identycznych proporcjach wodę oraz sodę, aż do utworzenia się swoistej papki (opcjonalnie może dodać do tego roztworu płyn do mycia naczyń). Najlepiej przygotowaną papkę nakładać ruchami okrężnymi zużytą szczoteczką do zębów, dokładnie, w każdym miejscu w którym pojawiły się wszelakie zacieki. Oczywiście piekarnik nie może być rozgrzany! Zostawiamy ją na 5 minut, by swobodnie walczyła z brudem. Po tym czasie wilgotną ściereczką zbieramy pozostałości stworzonego przez nas preparatu.

piekarnik

Kolejno okap. Najważniejszym elementem okapu jest filtr siatkowy. Należy go ściągnąć (zazwyczaj jest na zaczepach) i moczyć w ciepłej wodzie. Po tej czynności można go wyszorować gąbką drucianą, lecz trzeba pamiętać, by robić to z wyczuciem i nie dopuścić, by siatka wypadła z trzymającej jej ramy. Proste, nieprawdaż?

Lodówka

Podręczny dostarczyciel energii. O czyszczeniu chłodziarko-zamrażarki każdy doskonale zdaje sobie sprawę, wobec tego przedstawić winno się kilka niuansów, które pomogą jej działać tak jak przykazał producent.

Po pierwsze, należy zachować odstęp pomiędzy lodówką a ścianą bądź meblami, w celu swobodniejszej cyrkulacji powietrza. Ciepło wytwarzane przez lodówkę, nie mające nigdzie ujścia, powoduje większe zużycie prądu.

Również wskazane jest zwracanie uwagi na uszczelki, które mają nie wypuszczać zimnego powietrza poza lodówkę. Trzeba skrupulatnie badać ich stan, ponieważ to one mogą być przyczyną przyspieszonego psucia się jedzenia.

Ponadto koniecznie powinno się monitorować stan drożności otworu odpływowego, który przeważnie znajduje się na tylnej ścianie lodówki. Wszechobecny kurz może przyczynić się do jego zapchania i zapobiec ulotowi skraplającej się wody. Prowadzić to może to powstawania nieprzyjemnego zapachu wewnątrz chłodziarki.

Zmywarka

Najważniejszą częścią ułatwiającej życie zmywarki jest jej ramie natryskowe i znajdujący się pod nim odpływ. To on powinien przykuć naszą uwagę. Ramię ściągamy po uprzednim odkręceniu dwóch śrub i w ten sposób dostajemy się do odpływu, gdzie kumuluje się brud i zarazki.

zmywarka

Sprawdzamy, czy większe resztki jedzenia nie blokują jego, osłabiając tym samym ciśnienie mycia. Następnie maczamy gąbkę w mieszaninie octu i mydła w płynie i dokładnie szoruje ramię. W ten sposób dokonujemy szybkiej regeneracji sprzętu.

Dbanie o ład i porządek jest częścią naszego życia. Każdy marzy o harmonii, dzięki której ogarnia nas wewnętrzny spokój. Możemy go uzyskać tylko przez baczne doglądanie każdego aspektu codzienności. Niektórzy producenci mówią, że podstawą jest dbanie o skórę i ciało. Racja, inni powtarzają, że jesteśmy tym, co jemy. Jedzmy więc ładnie i estetycznie, a i życie wtenczas nabierze smaku. Oraz stylu.

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 Pin It Share 0 0 Flares ×

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>