Eksperymenty z mikrofalówką – czego lepiej do niej nie wkładać?

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 Pin It Share 0 0 Flares ×

Twoja kuchenka mikrofalowa wygląda jak nowa? Kilka chwil nieuwagi i już nigdy może nie wrócić do swojego pierwotnego stanu. Wystarczy, że włożysz do niej jajko, pękniętą szklankę czy chociażby winogrono. Niektóre wybory mogą się skończyć naprawdę spektakularnie…

Choć kuchenka mikrofalowa wygląda raczej przyjaźnie to przy odrobinie pecha może okazać się niebezpieczna nie tylko dla Ciebie, ale także dla Twoich sąsiadów. Wystarczy błoga nieświadomość bądź mała nieuwaga, by coś w niej po prostu… wybuchło. Poniżej ranking rzeczy, które mogą spowodować prawdziwe spustoszenie, jeśli tylko do niej trafią – od tych najbardziej niedorzecznych, do takich, które na pierwszy rzut oka do mikrofalówki pasują.

1. Balon z tlenem

To zdecydowanie nie to, co powinno znaleźć się w mikrofalówce. Nie podejrzewam, że ktokolwiek mógłby wpaść na tak odjechany pomysł ot tak, po prostu. Warto jednak wiedzieć, że nawet lekkie podgrzanie takiego przedmiotu i nasza mikrofalówka już nigdy nie byłaby taka, jak kiedyś…  Lepiej nie próbować tego w domu.

2. Mydło

Mniej spektakularne, ale równie efektowne. Mydło, które na szczęście na co dzień nie ma szans na pojawienie się w kuchence mikrofalowej, po podgrzaniu może zaskoczyć swoim różnorodnym kształtem nawet niejednego artystę. Gorzej z późniejszym sprzątaniem, ale tym się już przejmować nie musisz. Przecież ten przedmiot nigdy w Twojej kuchence nie wyląduje – prawda?

3. Płyta CD i elektronika

Całkiem ciekawe efekty – w tym przypadku świetlne – może nam z kolei zafundować podgrzewana płyta CD bądź żarówka. Wrażenia bezcenne. Nie polecamy jednak, byś próbował tego w swojej kuchence. Sprzątanie może być bardzo trudne i uporczywe.

4. Winogrono

Równie jasno i wyraźnie w kuchence mikrofalowej świecić będzie także winogrono. Wystarczy je tylko odpowiednio pociąć i przygotować, a efekt, który ukaże się naszym oczom może być naprawdę niezwykły. Pytanie tylko – po co?

5. Metal

Cokolwiek metalowego w mikrofalówce to pożar prawie tak pewien, jak to, że Polska na boisku piłkarskim nie pokona Hiszpanii. Metal pod wpływem promieni zacznie iskrzyć (wszystko przez powstające prądy wirowe), aż w końcu po prostu się zapali. Podobnie jest z folią aluminiową.

6. Jajka

Kolejny produkt, którego przeznaczeniem nie jest mikrofalówka, to jajka. Nie ma znaczenia czy będą one surowe czy wcześniej ugotowane – kilka chwil w towarzystwie fal mikrofalówki i kuchenną masakrę będziesz miał w kieszeni. Wszystko za sprawą dużej ilości wody, która pod wpływem szybkiego jej ogrzewania zwiększy swoje ciśnienie, a jajko spektakularnie eksploduje.

7. Zamknięte pojemniki

Podobnie ma się sprawa z zamkniętymi pojemnikami plastikowymi bądź butelkami. Pod wpływem szybkiego podgrzewania ciśnienie w ich środku gwałtownie się zwiększy, a całość wybuchnie. Wystarczy jednak pamiętać o zdjęciu wieczka – wtedy wszystko powinno być w porządku.

8. Szkło i porcelana

Choć nie ma na to reguły, to w niektórych przypadkach w mikrofalówce może też wybuchnąć… zwykła szklanka bądź talerz. Wszystko za sprawą mało widocznych gołym okiem mikropęknięć, które zdecydowanie nie lubią promieni mikrofalowych. Spokojnie jednak, dzieje się to tak rzadko, że trudno nawet w Internecie znaleźć filmik z dowodem na tę tezę.

Pewnie zadajesz sobie pytanie – czy to już czas, by zacząć się bać stojącej w kuchni kuchenki mikrofalowej? Zdecydowanie nie! Jeśli będziesz korzystał z niej zgodnie z przeznaczeniem w 99 na 100 przypadków nie grozi Ci z jej strony żadne niebezpieczeństwo. Zawsze możesz mieć jednak do czynienia z tym jednym, jedynym wyjątkiem…

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 Pin It Share 0 0 Flares ×

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>