Kupujemy telewizor w 2017 roku – na co zwracać uwagę?

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 Pin It Share 0 0 Flares ×

Co kilka lat, czasem częściej przychodzi nam dobrać nowy model telewizora. Choć technologia idzie mocno naprzód, niektóre parametry są kluczowe od lat przy wyborze odpowiedniego telewizora. Oto proste kompendium kupującego.

Jeśli nie kupujemy telewizora z wyższej czy nawet średnio-wysokiej półki, nie musimy się specjalnie wgłębiać w nowinki dotyczące branży RTV. To, co teraz znajduje się na tapecie, trafi do konsumenckich modeli dopiero za kilka lat – pod warunkiem oczywiście, że te nowinki się przyjmą. Sporo się mówi teraz o telewizorach HDR, ale to jak ta technologia będzie wyglądać, który standard wygra Dolby Vision czy może HDR10, czy może jeszcze jakiś inny, przekonamy się nie tak prędko. Wszystko to musi zweryfikować rynek. Ponieważ takie odbiorniki są drogie, dostęp do materiałów trudne, niech inni to robią, my skupmy się zaś na wyborze dobrze działającego, sprawdzonego już odbiornika TV.

Wielkość ma znaczenie – jak duża przekątna ekranu?

Kupując telewizor, pierwsze, nad czym będziemy rozmyślać, to wielkość ekranu. Obecnie przeciętny Kowalski dysponuje zapewne telewizorem w okolicach 32-40 cali, co jest wielkością mało imponującą, ale jedyną słuszną, jeśli posiadamy małe pomieszczenie.

telewizor

Najwięcej obecnie sprzedaje się modeli 50-55 cali, w porównaniu do 32 calowca, jest to przepaść. Do takiego odbiornika trzeba się już przyzwyczajać. Ale z pewnością warto.

Rodzaj matrycy telewizora

Po powolnym odejściu plazm z czołówek rankingów, pozostały nam do wyboru telewizory LCD z podświetleniem LED oraz te, nie wymagających podświetlenia, czyli OLED. W tym wypadku nie ma już prostej sugestii. Z prostego powodu: znajdziemy zupełnie – żadna z tych technologii nie uzyskała jeszcze znaczącej przewagi. Choć wydaje się, że OLED jest przyszłością, wciąż bardzo dobre matryce w tej technologii wciąż sporo kosztują.

Najlepiej zwyczajnie przejść się do sklepu RTV AGD i samemu przekonać się, z jaką jakością mamy do czynienia. Najlepiej, jeśli zamiast trybu prezentacji poprosimy sprzedawcę o puszczenie własnego fragmentu video, gdzie zobaczymy, jak dany telewizor radzi sobie z przekazywanie bieli i czerni, jakim kontrastem dysponuje, wreszcie jak zachowuje się przy dynamicznych scenach.

Przeznaczenie

Wbrew pozorom przeznaczanie TV ma znaczenie, jeśli jesteśmy fanami sportu, koniecznie zainteresujmy się częstotliwością odświeżania ekranu, wszystkie wartości poniżej 100 Hz, będą dyskwalifikujące ten odbiornik. Fani gier, a zwłaszcza konsol, powinni przyjrzeć się Input Lagowi (by był on jak najmniejszy), zaś kinomaniacy poziomem czerni emisyjnej (wyrażonej w nitach, czyli cd/m²) – im niżej, tym lepiej.

Ważny jest całokształt

Na koniec mała przestroga. Nie podchodźmy do każdego telewizora ze szkiełkiem i okiem. Oprócz suchych statystyk, ważne jest sama obsługa odbiornika. Telewizor powinien mieć ergonomiczny pilot, szybko ładujący się EPG i wydajny system Smart TV. Ciekawe modele telewizorów w niskich cenach znajdziesz na http://www.euro.com.pl/telewizory-led-lcd-plazmowe.bhtml

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 Pin It Share 0 0 Flares ×

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>