Jak promień światła – krótka historia radia

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 0 Flares ×

Niektórzy zaczynają dzień słuchając radia przy śniadaniu. Inni słuchają go w samochodzie, gdy wracają w pracy. W pracy również, jeśli może, rozbrzmiewa muzyka. Radia nie ma chyba tylko ten, kto nie lubi muzyki. Jak doszło do wynalezienia urządzenia, bez którego miliony ludzi nie wyobrażają sobie dziś życia?

Radius, to z łacińskiego promień światła. Dzięki takiemu urządzeniu jak radio, dźwięk może zostać przesłany na ogromną odległość. Historia radia, podobnie jak telewizji, sięga XIX wieku. Heinrich Hertz w 1887 roku odkrył fale elektromagnetyczne i skonstruował aparaturę, która te fale rejestrowała. Fizycy prowadzili dalsze badania. Jako pierwszy łączność radiową uzyskał Guglielmo Marconi. Było to w roku 1894. Dwa lata później opatentował swój wynalazek w Wielkiej Brytanii. W tym samym roku, w Londynie przeprowadzono publiczną próbę radia. Na gmachu poczty zamontowany został nadajnik, a kilometr dalej, na dachu innego budynku, odbiornik. Marconi odczytywał tekst przekazywany za pomocą alfabetu Morse’a.

Marconiego uznaje się za ojca radia, jest on laureatem Nagrody Nobla, którą otrzymał za swój wynalazek. Choć ponoć nie był tak do końca jego. Nikola Tesla oskarżał Marconiego o kradzież cewki wysokonapięciowej, która wysyłała fale elektromagnetyczne. Długie procesowanie się doprowadziło Teslę do bankructwa. Dopiero po jego śmierci, w 1943 roku, Sąd Najwyższy USA przyznał mu prawa patentowe, a odebrał je Marconiemu.

Z początku radio służyło do komunikacji za pomocą alfabetu Morse’a. Na początku XX wieku pojawiają się próby transmisji głosu i muzyki. W 1907 Valdemar Poulsen przeprowadził radiową transmisję głosu. Rok później De Forest zamontował na wieży Eiffla nadajnik radiowy, z którego rozbrzmiewała muzyka z gramofonu. Dwa lata później za jego sprawą odbywa się transmisja radiowa z Metropolitan Opera, w której występuje Enrico Caruso.

W latach dwudziestych zaczęły pojawiać się rozgłośnie, a w fabrykach zaczęto produkować odbiorniki radiowe. Pierwsza stacja radiowa zaczęła nadawać w 1920 roku z Pittsburgha. W Polsce miało to miejsce w 1926 roku. Na falach eteru można było posłuchać audycji radia Warszawa. Za nią ruszyły następne. Radio wykorzystywano także do podjęcia tematów politycznych. Warto wspomnieć chociażby Radio Wolna Europa czy Radio Solidarność. W latach 90-tych pojawiły się stacje internetowe. Pierwszą polską rozgłośnią internetową było Radio NET, które zaczęło nadawać w 1998 roku.

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 0 Flares ×

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>