Multimedialne centrum domowe – co wybrać?

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 0 Flares ×

Święta Bożego Narodzenia to wymarzony czas na domową rozrywkę. Klęska urodzaju jednak na polu multimediów sprawia, że z roku na rok, coraz trudniej zdecydować się na jedną konkretne rozwiązanie. Z jednej strony możemy spędzić czas na oglądaniu filmów czy nadrabianiu zaległości serialowych, z drugiej strony możemy zagłębić się w pasjonujący świat gier komputerowych – niezależnie jednak od tego, jaką rozrywkę wybierzemy, będziemy musieli podjąć decyzję, jakie techniczne rozwiązanie wybrać?

Konsola czy PC?

Pierwsza konsola ukazała się na w połowie lat 90 ubiegłego wieku i właśnie od tego czasu trwa wojna między fanami konsol a zwolennikami popularnych pecetów. Wraz z wejściem konsol Playstation 3 oraz XBOX 360 i ich ogromnym sukcesie, wydawać by się mogło, że wojna ta rozstrzygnie się na korzyść Sony i Microsoftu, a ukazanie się konsol nowej generacji będzie przypieczętowaniem jedynie zwycięstwa. Tak jednak wcale nie jest. Stary poczciwy trzyma się dobrze, głównie dzięki temu, że bazuje na ultranowoczesnych rozwiązaniach. Na tym polu rządzi AMD, już wkrótce większość gier na PC będzie optymalizowana właśnie pod układy tej firmy. Ważnym wydarzeniem na rynku będzie premiera Steam Machine, czyli mówiąc wprost – pecet wyglądający i działający jak konsola. To przyszłość, a jaka jest sytuacja obecnie?

Konsole nowej generacji to przede wszystkim gotowy produkt, podłączasz, chwytasz pad w dłoń i z miejsca możesz zanurzyć się w grę. Komputer wciąż wymaga odpowiedniej obsługi, instalowania, dbania o system operacyjny, defragmentację dysków, ochrony antywirusowej. Lista ewentualnych kłopotów, na które możemy natrafić jest długa. Za to jednak otrzymujemy niewyczerpany zasób tytułów do gry i w przeciwieństwie do konsol w relatywnie niskiej cenie. Niewątpliwą zaletą peceta jest również to, że możemy na nim robić znacznie więcej niż grać, choćby oglądać filmy, słuchać muzyki czy korzystać z dobrodziejstw sieci internet. Nie znaczy to wcale jednak, że komputery są niezastąpione, nie, odkąd wymyślono SMART TV.

Komputer w telewizorze czy telewizor w komputerze?

Smart TV pojawił się wcale niedawno, technologia ta nie ma 10 lat, ale już zdążyła sporo namieszać na rynku multimediów. Choć nie można powiedzieć, że telewizory rzuciła wszystkich na kolana, to z pewnością wyznaczyła kierunek rozwoju. Gros z obecnych telewizorów posiada status „inteligentnego”. Smart TV to swoiste połączenie komputera i telewizora. Dzięki temu nie ruszając się z fotela możemy sprawdzić pocztę, oglądnąć filmik na youtube czy pograć w jakąś prostą gierkę – wszystko to na ekranie swego telewizora. Choć telewizory wyposażone w tą technologię wciąż jeszcze mają sporą wad – by wymienić choćby trudność we wpisywaniu np. adresu internetowego, to wszystko wydaje się iść w dobrym kierunku i opcja ta warta jest rozważenia. Więcej na ten temat znajdziemy tutaj.

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 0 Flares ×

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>