Chcesz nastawić zegarek włącz GPS

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 0 Flares ×

Mało kto zdaje sobie sprawę, że GPS-y mają wiele innych zastosowań poza najbardziej popularnym określaniem pozycji obiektu, wykorzystywanym w nawigacji. Dzięki użyciu 24. satelit podstawowych i kilku wspomagających z wbudowanymi zegarami atomowymi, urządzenia te dostarczają sporo bardzo cennych informacji dotyczących każdego obiektu: wysokość, szerokość, długość, a także czas.

Dokładny czas ma znaczenie dla wielu różnych, w tym strategicznych, działalności na całym świecie. Systemy łączności, energetyka, banki, wojsko. Ale także zupełnie zwyczajne firmy, które funkcjonują w różnych strefach czasowych chętnie korzystają z dokładności GPS-ów. A ta jest imponująca: 100 miliardowych części sekundy. A wszystko to uzyskujemy bez kosztów posiadania i eksploatacji zegara atomowego.

Operatorzy sieci komórkowych doceniają możliwości dostępu do pomiarów czasu z GPS-a. W ich działalności ogromne znaczenie ma synchronizacja stacji bazowych. Pozwala to telefonom komórkowym dzielić ograniczone spektrum radiowe, tym samym użytkownicy szybciej i bez zakłóceń mogą ze sobą rozmawiać lub przesyłać dane. Podobnie rzecz ma się z radiem. W dobie cyfrowego nadawania sygnałów i audycji radiowych i telewizyjnych niesłychanie istotne jest zapewnienie jednakowego czasu odbioru sygnału przez użytkowników. Dzięki temu mogą oni przełączać się pomiędzy stacjami bez efektu opóźnienia.

Międzynarodowe korporacje również korzystają z czasu GPS. Przede wszystkim te, w których działanie są wpisane transakcje finansowe. Spójny i dokładny system ewidencjonowania przepływu pieniędzy to jeden z ważniejszych sektorów nowoczesnej gospodarki. Banki, firmy inwestycyjne, ubezpieczeniowe, giełdy muszą synchronizować czas sieci komputerowych, rozsianych po całym świecie. Od tego, czy sprawnie funkcjonują zależy stabilność systemów finansowych, globalnego i narodowych. Mniejsze firmy, podłączone do zoptymalizowanych czasowo systemów, mają możliwość śledzić, uaktualniać, zarządzać transakcjami, dzięki czemu zwykły klient nie ma problemu, choćby z wypłatą środków.

Przedsiębiorstwa energetyczne to kolejna dziedzina, w której dostęp do precyzyjnie wyliczonego czasu ma strategiczne znaczenie dla dystrybucji mocy przesyłowych. Potwierdzają to blackouty, czyli rozległe awarie zasilania, których świat doświadczał już wielokrotnie. Analiza tych awarii jednoznacznie wskazała, że korporacje energetyczne muszą dążyć do synchronizacji czasu całych sieci energetycznych, co doprowadziło do wprowadzenia czasu GPS w urządzeniach elektrowni i podstacjach. Dzięki temu firmy mają dostęp do dokładnych czasów wystąpienia anomalii dystrybucji pomiędzy poszczególnymi liniami, co z kolei ułatwia lokalizacje awarii.

We współczesnej gospodarce czas jest jednym z najważniejszych elementów zarządzania ryzykiem. Od tego, jak dalece precyzyjne i niezawodne jest jego określenie zależy funkcjonowanie wielu strategicznych sektorów. Dynamiczny rozwój technologii sprawia, że kolejne zastosowania czasu GPS to jedynie kwestia… czasu.

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 0 Flares ×

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>