Jakie urządzenie do parzenia kawy wybrać?

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 Pin It Share 0 0 Flares ×

Mała czarna, cappuccino czy latte – wielu z nas nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez filiżanki kawy. Aby jednak móc przygotować naprawdę smaczny i aromatyczny napój, musisz zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Oto krótki przewodnik, który pozwoli Ci wybrać odpowiednie urządzenie do parzenia kawy.

Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń, za pomocą których przygotujesz kawę. Kawiarki, zaparzacze czy ekspresy pozwolą Ci uzyskać napar o różnych właściwościach oraz smaku.

Kawiarki i zaparzacze

shutterstock_334592621

Kawiarka jest najbardziej podstawowym urządzeniem do parzenia kawy. Działa ona na zasadzie bardzo prostego ekspresu ciśnieniowego i w celu przygotowania napoju, ustawisz ją na kuchence. Składa się z 3 części – zbiornika na wodę, filtra, w którym umieszcza się zmieloną kawę oraz z dzbanka, w którym pod wpływem ciśnienia po zagotowaniu wody znajdzie się gotowa kawa. Uzyskany w ten sposób napój charakteryzuje się intensywnym smakiem i aromatem. Na rynku dostępne są kawiarki w różnych rozmiarach, jednak te najpopularniejsze pozwalają zazwyczaj na zaparzenie jedynie jednej lub dwóch filiżanek kawy. Dlatego właśnie prosta kawiarka będzie najlepszym rozwiązaniem dla osób, które piją napój raczej w pojedynkę. Ponadto przygotowanie kawy trwa dość długo.

Alternatywą dla kawiarek są działające na podobnej zasadzie kawiarki lub zaparzacze eklektyczne. Urządzenia te nie wymagają ustawiania na kuchence, a jedynie podłączenia do zasilania. Niezawodny i ergonomiczny zaparzacz do kawy to z pewnością rozwiązanie, które pozwoli Ci uzyskać smaczny napój oraz zaoszczędzić czas – kawa będzie gotowa bardzo szybko. Ponadto urządzenia te posiadają zazwyczaj funkcję utrzymywania temperatury. Kawiarki i zaparzacze są niedrogie i zajmują niewiele miejsca, dlatego nawet jeśli masz małą kuchnię, urządzenie z pewnością zmieści się na blacie.

Ekspresy

shutterstock_368533871

W ofercie ekspresów do kawy znajdziesz wiele urządzeń – od ekspresów przelewowych, przez funkcjonalne kapsułkowe, aż po ciśnieniowe. Pierwsze z nich, czyli ekspresy przelewowe nazywane również tradycyjnymi, opierają się na najprostszej zasadzie działania – woda po osiągnięciu odpowiedniej temperatury jest przelewana przez filtr wypełniony zmieloną kawą. Za pomocą ekspresu przelewowego możesz na raz zaparzyć nawet znaczną ilość kawy, jednak będzie to po prostu czarna kawa. Urządzenia te nie spienią mleka, dlatego nie uzyskasz ulubionego cappuccino czy latte.

Ekspresy ciśnieniowe działają na podobnych zasadach, jak opisane wyżej kawiarki, jednak wytwarzane przez nie ciśnienie jest znacznie większe. W związku z tym czas parzenia kawy jest znacznie krótszy, niż w przypadku ich tradycyjnych odpowiedników. Za ich pomocą zaparzysz klasyczną czarną kawę oraz wiele jej odmian, ponieważ ekspresy te mają zazwyczaj funkcję pienienia mleka.

Innym, niezwykle wygodnym rozwiązaniem, są ekspresy kapsułkowe. Jest to odmiana urządzeń ciśnieniowych, do których wkłada się specjalne kapsułki wypełnione kawą. W ten sposób możesz uzyskać różne rodzaje kawy, a także wzbogaconą o dodatkowe nuty smakowe np. waniliową lub orzechową. Są to stosunkowo tanie ekspresy i najprostszy model można kupić już nawet za 300 zł.

Na rynku możesz znaleźć również ekspresy ciśnieniowo-przelewowe, które stanowią kombinację obu tych urządzeń. Istnieją także ekspresy automatyczne, są one jednak bardzo drogie i najczęściej spotyka się je na wyposażeniu profesjonalnych lokali gastronomicznych.

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 Pin It Share 0 0 Flares ×

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>