Kosiarka spalinowa czy elektryczna? Dlaczego?

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 Pin It Share 0 0 Flares ×

Wśród różnych rodzajów kosiarek bój o pierwsze miejsce w popularności bije model spalinowy i elektryczny. W sklepach dostępne są pod wieloma markami – Hecht, Bosch, Makita, Stihl i innymi – a także w różnych wersjach, wielkościach i edycjach. Skąd mamy wiedzieć, że akurat ta będzie dobra dla naszego ogródka i spełni nasze oczekiwania?

Cechy kosiarki spalinowej

Najbardziej powierzchowny, najogólniejszy opis kosiarki spalinowej można zamknąć w trzech słowach: jest ciężka, duża i głośna, naturalnie w porównaniu do swojej rywalki – kosiarki elektrycznej. Warto również wiedzieć, że nawet najdrobniejszy model kosiarki spalinowej jest większy i bardziej toporny od sporej kosiarki elektrycznej.

Kosiarka spalinowa do działania potrzebuje benzyny i oleju silnikowego, co znacząco podnosi koszt jej eksploatacji. Ponadto ze względu na budowę wymaga uważniejszej, bardziej profesjonalnej konserwacji. Jednorazowy koszt zakupu również jest wyższy niż koszt zakupu kosiarki elektrycznej.

Podczas gdy kosiarkę elektryczną wystarczy podłączyć do zasilania, kosiarka spalinowa jest nieco trudniejsza w obsłudze (i może być uruchamiana zarówno za pomocą rozrusznika elektrycznego, jak i linki). Przy jej pomocy można doskonale skosić trawę na dużym terenie, liczącym od 500 do ponad 1000 m2. Jest efektywniejsza od kosiarki elektrycznej, gdy w grę wchodzi zróżnicowany teren i wysoka trawa. Mocniejszy silnik umożliwia kosiarce spalinowej uporanie się z najtwardszymi roślinami i chwastami.

shutterstock_269014973

Tajemnice kosiarki spalinowej

Tajemnicą sukcesu kosiarki spalinowej jest jej wydajność, co zawdzięcza między innymi brakowi kabla, który ogranicza zasięg, zmniejsza bezpieczeństwo koszenia trawy oraz utrudnia manewrowanie sprzętem w trudno dostępnych miejscach.

W kosiarkach spalinowych często spotkamy się z silnikiem czterosuwowym, którego moc dochodzi do 6 kM. Kosiarki te posiadają wspomagający koszenie napęd na koła, kluczowy podczas stawiania czoła większym trawnikom. Ich minusem są wytwarzane opary, w związku z czym nie należą do sprzętów ekologicznych.

Kosiarka spalinowa może być wyposażona w kosz do 85 litrów – warto wybrać właśnie taki model. Ponieważ koszenie jest pracą czasochłonną, kosz oszczędzi użytkownikowi późniejsze bieganie i zbieranie skoszonej trawy. Innym pomysłem jest kupienie kosiarki spalinowej z opcją mulczowania, czyli mielenia skoszonej trawy, co stanowi rewelacyjny nawóz dla roślin.

Kosiarki spalinowe i elektryczne marki Hecht sprawdzisz tu: http://www.euro.com.pl/kosiarki,_hecht.bhtml

Cechy kosiarki elektrycznej (Hecht, Bosch, Makita…)

Podług ogólnych, zauważalnych na pierwszy rzut oka cech, kosiarka elektryczna jest zupełnie inna od spalinowej: przede wszystkim mniejsza, lżejsza i cichsza. Łatwiej ją przechowywać i przewozić autem, choć niekoniecznie łatwiej nią manewrować, co wiąże się ciągnącym się za nią kablem.

Kosiarka elektryczna jest dużo prostsza w obsłudze od spalinowej. Podłączamy wtyczkę do gniazdka i gotowe. Wiąże się to niestety z innym poważnym ograniczeniem. Jeśli kabel jest krótki, nie skosimy najdalszych zakątków ogrodu bez użycia przedłużacza. Jeśli wybierzemy model z dłuższym kablem, musimy liczyć się z spadkiem napięcia i trudnościami w skoszeniu twardszych roślin bądź gęstszej trawy.

Z oczywistych względów kabel kosiarki elektrycznej wpływa na zmniejszenie komfortu i bezpieczeństwa koszenia. Nie tylko może się zaplątać w krzaki czy drzewa rozsiane po ogrodzie, ale również możemy na niego najechać i uszkodzić. Nie najlepszym pomysłem będzie też koszenie mokrej trawy.

shutterstock_415808599

Tajemnice kosiarki elektrycznej

Kosiarka elektryczna najlepiej zda egzamin na powierzchniach liczących od 100 do 500 m2. Podczas jej eksploatacji nie trzeba pamiętać o uzupełnianiu paliwa, a zakup, użytkowanie i wszelkie związane z tym czynności – np. konserwacja – wychodzą o wiele taniej niż w przypadku kosiarki spalinowej. Plusem jest również brak wydzielanych spalin.

Podobnie do spalinowej rywalki, kosiarka elektryczna może zostać wyposażona w kosz, tym razem do 35 litrów. Należy jednak rozważyć, czy na terenie małego ogrodu kosz jest nam niezbędny – negatywnie wpłynie on na wagę i łatwość w manewrowaniu kosiarką.

Zakup kosiarki elektrycznej jest dobrym rozwiązaniem, gdy chcemy kosić trawniki przylegające do naszego domu – z racji cichej pracy nie uprzykrzy życia sąsiadom. Kłopotliwego kabla unikniemy, wybierając wersję z akumulatorem. Niestety, jest ona dużo droższa, a wyładowany akumulator trzeba ładować przez co najmniej kilka godzin.

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 Pin It Share 0 0 Flares ×

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>