Uchwyt czy stolik – jak ustawić telewizor

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 Pin It Share 0 0 Flares ×

Nie raz po zakupieniu nowego, lśniącego ekranu szczęśliwy właściciel dopiero w domu orientował się, że nie ma możliwości odpowiedniego podwieszenia/postawienia telewizora. Oczywiście całkiem skutecznym rozwiązaniem jest podstawienie go pod ścianę, ale by cieszyć się najwyższą jakością obrazu, najlepiej zapoznać się z niniejszym poradnikiem.

Rodzaj telewizora

Dzisiejsze ekrany zazwyczaj oferują wybór między stojakiem, a uchwytem, dając nam możliwość aranżacji za pomocą stolika, jak i podwieszenia ekranu na ścianie. Każda z tych opcji ma swoje mocne i słabe strony. Jeśli zadecydujemy by nasz kineskop spoczywał na płaskiej przestrzeni, wymaga to od nas dodatkowego mebla, jednak daje miejsce na wszelkie akcesoria elektroniczne. Jeśli będzie spoczywał, niczym w kinowej sali, na ścianie, będzie wyżej i lepiej widoczny, jednak zmuszeni będziemy zamaskować kable.

Jeśli nasz model nie pozwala na wybranie sposobu ustawienia, ta kwestia nie musi nam zaprzątać głowy.

 uchwyt na telewizor

Uchwyt

Jedną z podstawowych kwestii do rozwiązania jest dobranie odpowiedniego uchwytu pod odpowiedni telewizor. Musimy zwracać uwagę na dwie sprawy – wagę ekranu oraz rozstaw otworów pod śruby montażowe. W tym zadaniu pomoże nam ujednolicona tabela standardów VESA, międzynarodowej organizacji działającej na rzecz standaryzacji nadawania audiowizualnego.

 

VESA  

Rozmiar ekranu

Waga

Rozstaw otworów mocujących

MIS-B

4 – 7,9”

Do 2 kg

20 x 50 mm

MIS-C

8 – 11,9”

Do 4,5 kg

35 x 75 mm

MIS-D

12 – 22,9”

Do 14 kg

75 x 75 mm / 100 x 100 mm

MIS-E

23 – 30,9”

Do 23,7

100 x 200 mm

MIS-F

ponad 31”

Do 113,6 kg

200 x 200 / niestandardowe

 

Najlepiej oczywiście jeśli po prostu zmierzymy rozstaw otworów i w ten sposób poznamy model uchwytu, który jest nam potrzebny. Następnie musimy wybrać czy chcemy by nasz telewizor był zamontowany na stałe, czy też miał możliwość korekcji ustawienia. W tym pierwszym wypadku wydamy mniej, a ekran będzie osadzony pewnie, jak w przypadku uniwersalnego modelu marki Reinston Universal Tilt, który pozwoli nam na pochylenie telewizora.

Jeśli chcemy obracać ekran na boki, wybierzmy uchwyt taki jak Multibrackets MB275 Flexarm, który pozwoli nam obracać kineskop o 180 stopni w poziomie. W ten sposób możesz oglądać telewizję z każdego miejsca salonu.

montaż ekranu

Stolik

W przypadku stolika, najpierw musimy ustalić czy nasz telewizor ma w zestawie stojak. Jeśli nie, wybierzmy części producenta, lepiej nie ryzykować stabilności cennego sprzętu. Stolik musi być nie tylko funkcjonalny, ale także estetyczny. Do klasycznego wnętrza nada się świetnie model Arkas Domina ED-2203, wykończony drewnem i miłym dla oka szkłem. Do bardziej nowoczesnych salonów świetnie nadadzą się futurystyczne modele Techlink Ovid OV95W oraz Opod OP80B, o obłych, futurystycznych kształtach. Wszystkie wymienione posiadają dwie półki, na których z łatwością zmieszczą się dodatkowe urządzenia. Przed zakupem koniecznie upewnijmy się, że łączna waga naszych sprzętów nie będzie zbyt wielka dla naszego mebla.

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 Pin It Share 0 0 Flares ×

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>