LCD, LED, a może plazmowy? Sprawdź, czym różnią się te telewizory!

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 0 Flares ×

Większość z nas ma w domu nowoczesny, płaski telewizor. Okazuje się jednak, że wiele osób nie do końca zdaje sobie sprawę z różnic, jakie zachodzą pomiędzy poszczególnymi typami odbiorników. Zobacz, na czym one polegają.

Telewizor LCD

W technologii LCD piksele nie emitują własnego światła – konieczne jest zatem dodatkowe ich podświetlenie za pomocą specjalnych lamp. Emitowane przez nie światło zostaje przefiltrowane, a później – dzięki ciekłemu kryształowi – zapewnia odpowiedni efekt kolorystyczny. Główną zaletą tego rodzaju telewizorów jest stosunkowo niska waga oraz niższe niż w przypadku np. odbiorników plazmowych zużycie energii. Niestety musimy liczyć się także z niezbyt imponującym kontrastem oraz wąskim kątem widzenia. Jest to jednak rozwiązanie dostępne w przystępnych cenach, a zatem atrakcyjne dla szerokiego grona odbiorców.

Telewizor LED

Odbiorniki typu LED uważane są za nieco lepszą wersję telewizorów LCD. Do wyboru mamy dwie opcje. Pierwsza to Edge LED – to tańsze rozwiązanie, w którym diody LED umieszczone są przy krawędziach odbiornika; w związku z tym matryca podświetlona jest nieco nierównomiernie. W przypadku opcji Full LED matryca rozświetlona jest w równomierny sposób, wiąże się to jednak z wyższą ceną oraz większym zużyciem prądu. Telewizory LED spodobają się osobom szukającym modnych, cienkich urządzeń o niewielkim zużyciu energii. Wyróżnia je także świetny kontrast oraz doskonałe odwzorowanie kolorów – niestety są stosunkowo drogie, a pod względem szerokości kąta widzenia wciąż słabsze od „plazmy”.

Telewizory plazmowe

Za jedne z najlepszych uważane są telewizory plazmowe. Do ich produkcji wykorzystuje się mieszaninę gazów – jest ona umieszczana w specjalnych komorach z luminoforem, gdzie następnie doprowadza się je do stanu plazmy. To rozwiązanie zapewnia szeroki kąt widzenia, doskonałe odwzorowanie kolorów, a także świetny czas reakcji – dlatego sprawdza się dobrze podczas oglądania dynamicznych akcji i np. rozgrywek sportowych. Telewizor plazmowy jest cieńszy od odbiornika LCD i bardziej odporny na zniszczenia. Musimy jednak liczyć się z wysoką ceną, nieco większym zużyciem prądu czy niskim poziomem jasności.

Wybór telewizora to nie lada wyzwanie. Zanim podejmiemy decyzję, warto wiedzieć, jakie modele są dostępne na rynku (zobacz nowoczesne telewizory dostępne na stronie http://www.euro.com.pl/telewizory-led-lcd-plazmowe.bhtml).

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 0 Flares ×

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>