Zegarki sportowe z GPS-em

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 0 Flares ×

Współczesne zegarki sportowe wyposażone są w wiele funkcji, które przede wszystkim mają służyć treningowi. Jednak z myślą o rowerzystach, biegaczach czy piechurach coraz więcej modeli posiada także wbudowany system GPS.

Wielofunkcyjność

Nie ulega wątpliwości, że nowoczesne zegarki zaprojektowane z myślą o osobach aktywnych fizycznie są urządzeniami wielofunkcyjnymi. Odmierzanie czasu jest tylko jedną z ich możliwości. Dzięki nim możemy zaplanować nasz trening, modyfikować jego intensywność, monitorować poziom tętna, mierzyć dystans oraz tempo, a także analizować dane zebrane podczas treningu. Wart dodać, że tego typu zegarki przystosowane są do różnych dyscyplin sportowych, od biegania rozpoczynając, po pływanie, jazdę na rowerze, kolarstwo czy jazdę na nartach i snowboardzie. Jest to więc doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie tylko uprawiają sport, ale trenują kilka różnych dyscyplin.

Funkcja nawigacji

Mogłoby się wydawać, że GPS umieszczony w zegarku wyposażony będzie jedynie w podstawowe funkcje nawigacyjne. Tymczasem niektóre z modeli zegarków sportowych, np. Garmin Fenix Performer, charakteryzuje bardzo czuły i rozwinięty system nawigacyjny. Tego typu czasomierze zostały zaprojektowane specjalnie z myślą o osobach aktywnie spędzających czas na świeżym powietrzu, a przy ich tworzeniu udział wzięli profesjonalni przewodnicy górscy.

 zegarki dla kolarzy

Jak wykorzystać GPS w zegarku?

Posiadacze zegarków z funkcją nawigacji mogą dokładnie zaplanować trasę podróży czy wycieczki już w domu. Jest to możliwe dzięki aplikacji BaseCamp, która pozwala także zaznaczać oraz zapisywać punkty na trasie (tzw. waypoints). Natomiast dzięki funkcji TrackBack możemy w szybki sposób wyznaczyć drogę powrotną do początkowego punktu wyprawy, co jest możliwe dzięki elektronicznemu zapisowi ścieżki, po której się poruszamy. Dzięki elektronicznemu kompasowi zegarek wskazuje nasz kierunek, a także określa, czy poruszamy się, czy stoimy w miejscu. Dzięki tym możliwościom nie tylko dotrzemy do wyznaczonego celu, ale także bezpiecznie wrócimy po własnych śladach do punktu wyjścia.

Ceny zegarków sportowych wyposażonych w system GPS bardzo się różnią. Najtańsze z nich kupimy za ok. 500 zł., ceny innych osiągają nawet 2000 zł. Do modeli wyposażonych w nawigację należą np. Polar RCX3 GPS, Garmin Forerunner 610 HRM oraz Timex Ironman Global Trainer GPS T5K267.

 Photo credit: guccio@文房具社 / Foter /c (CC BY-NC 2.0)

Photo credit: Zach Dischner / Foter /  (CC BY 2.0)

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 0 Flares ×

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>