Plazma, LCD, LED… – jak się nie pogubić przy wyborze telewizora?

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 0 Flares ×

Wybór odbiornika telewizyjnego w dobie coraz to nowszych technologii oznacza niestety przejście przez prawdziwą dżunglę enigmatycznych nazw. Te skróty są nie bez znaczenia – zdecydowanie się na jeden z nich pociąga za sobą liczne zalety, ale również wady. LDC, LED, 4K – to dla Ciebie czarna magia? Oto kilka prostych wskazówek, dzięki którym wybór TV z pewnością stanie się łatwiejszy.

Telewizory plazmowe

Ich złoty czas powoli dobiega końca, ale wciąż mają swoich zagorzałych zwolenników. To pewnie ze względu na doskonałe, głębokie odwzorowanie czerni oraz dobrze prezentujący się odbiór ruchu w filmach akcji czy rozgrywkach sportowych. Zaletą plazmy jest też szeroki kąt widzenia. Natomiast wypalanie się pikseli i duże zapotrzebowania na prąd, to istotne wady tego typu odbiorników, które sprawiły, że ostatnio znacznie straciły one popularność.

Telewizory LCD

LCD to ciekłokrystaliczne ekrany, które całkowicie eliminują uciążliwy problem martwych pikseli. Łączą one atrakcyjną cenę z oszczędnym poborem prądu i niską wagą. Jednak zmorą telewizorów LCD jest zjawisko cloudingu, czyli pojawianie się jaśniejszych plam na bardzo ciemnych kolorach. Ekrany te mają też nieco gorszy kontrast niż plazmy oraz węższy kąt oglądania.

Telewizory LED

To technologia, która stanowi ulepszenie ekranów LCD, redukuje bowiem problem niewystarczająco dobrego odwzorowania czerni i przeciętnego kontrastu. Ponadto telewizory LED cechują się jeszcze mniejszym zużyciem prądu i niższą wagą niż LCD. Takie odbiorniki są jednak dosyć drogie, choć ich ceny zaczynają powoli spadać. Producenci przygotowują się prawdopodobnie na wprowadzenie najnowszej, jeszcze eksperymentalnej technologii OLED, która ma zapewnić jeszcze lepsze efekty kontrastu i poszerzyć kąt widzenia.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Full HD oraz UHD 4K to oznaczenia rozdzielczości ekranów, czyli ilości pikseli wyświetlających obraz. Oczywiście im jest ich więcej, tym obraz jest doskonalszy i bardziej realistyczny, dlatego jeśli na TV planujemy przeznaczyć większą sumę pieniędzy, powinniśmy zainwestować w najlepszą na rynku jakość 4K. Możemy zastanowić się też nad efektem 3D, jeśli marzymy o naprawdę zapierającym dech w piersiach kinie domowym. Jest wiele modeli odbiorników, które łączą już w sobie wszystkie najnowsze technologie, np. telewizor 3D Aquos od Sharpa.

Nowe osiągnięcia technologiczne nie pozwalają jednak na kompromisy i wymagają również ekranów o sporych przekątnych. To pociąga za sobą duże koszty, jednak daje naprawdę niesamowite efekty podczas oglądania!

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 0 Flares ×

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>