Pisarze, którzy przewidzieli przyszłość

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 Pin It Share 0 0 Flares ×

Ktoś kiedyś powiedział, że jeśli chcesz mieć ubaw to otwórz którąkolwiek książkę z gatunku SF pisaną kilkadziesiąt lat temu i przeczytaj, co kiedyś myślano na temat przeszłości. Nie da się ukryć, że niektóre wizje są przezabawne – rzadkością nie było wcale wyobrażanie świata jako plątaniny kabli. Po prostu kiedyś nie mieściło się nikomu w głowie, że dane w jakikolwiek sposób można wysyłać bezprzewodowo. Byli jednak tacy, którym się udało.

jonathan-swift

Jonathan Swift – Podróże Guliwera – książka napisana w roku 1735 opisała przypadek dwóch księżyców obok Marsa. Tymczasem rok 1877 pokazał, że wokół Czerwonej Planety faktycznie krążą dwa księżyce – Swift był zatem 142 lata do przodu.

jules_verne_in_18921

Jules Verne – niezłego nosa miał również autor ‘W 80 dni dookoła świata’, jednak to nie w jego najpopularniejszym dziele znajdziemy informacje, które się sprawdziły. Na kartkach powieści ‘Z Ziemi na Księżyc’ (1985) opisuje podróż na trasie Ziemia-Księżyc, która faktycznie miała miejsce w roku 1969, z kolei żagiel słoneczny (z kart tej samej powieści) został stworzony przez Japończyków w 2010 roku.

Z kolei 1889 rok zaowocował wydaniem ‘W roku 2889’ – tam mogliśmy przeczytać o tworzeniu napisów na niebie za pomocą samolotów (pierwsze pokazy lotnicze z tego typu atrakcjami odbyły się  w San Francisco w 1915 roku), ale ważniejsze było coś innego. W tym samym opowiadaniu Francuz opisał telefon, dzięki któremu można było rozmawiać wraz z przekazem wideo. Takie urządzenie pojawiło się dopiero w 1964 roku, czyli w 75 lat po wydaniu.

BellamyBooks

Edward Bellamy – w 1888 roku powstała książka ‘Looking Backwards’ – paradoksalnie jednak autor spojrzał w przyszłość, nie zaś w przeszłość jak mógłby sugerować tytuł, a już na pewno w przypadku kart kredytowych. Śmieszne kawałki plastiku, którymi można zapłacić za zakupy w sklepie faktycznie pojawiły się w roku 1950, czyli 62 lata po wydaniu książki.

H.G._Wells_,_c1890

H.G. Wells – ‘Darek, otwórz!’, mogliśmy usłyszeć w pewnym, marnej jakości, polskim filmie. Scena pokazuje jednak jeden z najdonioślejszych wynalazków ludzkości – automatycznie otwierane drzwi! Wszystko to działo się w roku 1889, a pierwsze tego typu drzwi powstały trochę ponad 60 lat później, w roku 1960.

Ten sam autor w roku 1903 wydał książkę The Land Ironclads – opisał tam czołgi, które oficjalnie pojawiły się 13 lat później, w roku 1916.

To jednak nie wszystko – rok 1914 zaowocował wydaniem książki The World Set Free, w której autor opisał bombę atomową. Każdy z lekcji historii wie, że po raz pierwszy tego ‘wynalazku’ użyto 31 lat później, w roku 1945. Z kolei rok później, w 1915, Wells napisał powieść ‘Men Like Gods’ – jej bohaterowie używali poczty głosowej. Ta w świecie realnym pojawiła się dopiero w roku 1980 (po 57 latach od daty wydania).

Morgan Robertson

Morgan Robertson – klasyka w najlepszym wydaniu. Rok 1898 to data wydania książki pt. ‘The Wreck of the Titan’, opowiadającej o wielkim, niezniszczalnym statku, który kończy swoją podróż na wielkim lodowcu. Skojarzenia z rzeczywistością odegraną jak ze scenariusza w 1912 roku jak najbardziej wskazane.

2940011844355_p0_v1_s260x420

Edwin Balmer i William MacHarg – The Achievements of Luther Trant to książka wydana w 1910 roku. Opisano tam urządzenie dające możliwość badania ludzi pod kątem wykrywania kłamstw. Dzisiaj to norma, a pierwszy wariograf został użyty w 1924 roku, czyli 14 lat pod wydaniu książki.

Hugo Gernsback

Hugo Gernsback – Ralph 124C 41+ i rok 1914 – na kartach tej powieści jeden z najpopularniejszych autorów SF opisał wynalazki niebezpiecznie przypominające coś, co dzisiaj nazywamy radarem i energią słoneczną. O ile ten pierwszy powstał relatywnie szybko, bo w roku 1935 (czyli 24 lata po wydaniu książki), o tyle na praktyczne wykorzystanie energii słonecznej czekaliśmy już dłużej. Dokładnie do roku 1978, kiedy to powstał pierwszy kalkulator zasilany solarnie. Czyli 67 lat później.

Aldous Huxley

Aldous Huxley – znana i lubiana książka ‘Nowy, wspaniały świat’ to w zasadzie kopalnia pomysłów. Wydana została w 1932 roku, a po ponad 80 latach jest wciąż aktualna (czy raczej – dopiero teraz staje się aktualna). O czym warto wspomnieć? Na pewno o tabletkach poprawiających nastrój – 18 lat później, w roku 1950, na rynku pojawiły się antydepresanty. Z kolei inżynieria genetyczna, również mająca swoje miejsce na kartach powieści, oficjalnie światło dzienne ujrzała w roku 1972, kiedy to badano możliwość manipulacji kodu DNA.

George Orwell

George Orwell – obecne pokolenia o Wielkim Bracie słyszały już niejednokrotnie – między innymi dzięki Orewllowi. To w jego najpopularniejszej bodaj książce (a na pewno najbardziej obecnie aktualnej) uknuto to określenie, tam też autor opisał państwo kontrolujące każdy ruch swoich obywateli, wszechobecną i permanentną inwigilację. Było to w roku 1948. Do 2013 czekano, by przypuszczenia się potwierdziły. Całemu światu ‘pomogła’ NSA.

ray_bradbury_604

Ray Bradbury – w 1950 roku powstał Fahrenheit 451, a autor pisał tam o słuchawkach dokanałowych. Takich samych, które dopiero po ponad 50 latach do sprzedaży wprowadziła amerykańska firma Apple.

Stanisław Lem

Stanisław Lem – 1965 rok i książka ‘Powrót z gwiazd’ – na jej kartkach czytamy o zmianie książek w ich tradycyjnym kształcie na elektroniczne odpowiedniki. Trudno wskazać, kiedy ten trend się ziści, ale łatwo zauważyć, że miłośników zapachu farby drukarskiej oraz kolekcjonowania dzieł na półkach (przecież tylko się kurzą) jest jakby mniej i mniej…

Gdybyśmy cofnęli się kolejne 10 lat, do roku 1955 i powieści ‘Obłok Magellana’ bez problemu znajdziemy analogie między dzisiejszym internetem a tamtejszym ‘prostym urządzeniem radiowotelewizyjnym’, które dawało możliwość połącznia się z niewidzialną siecią opasającą glob.

brunner

John Brunner – prawdziwy arcymistrz zaglądania w przyszłość. Warto przeczytać Stand on Zanzibar, książkę wydaną w roku 1969. Już tam mogliśmy zapoznać się z:

– telewizją na życzenie (VoD) – powstałą dopiero w 2009 roku

– telewizją satelitarną (1972)

– drukarkami laserowymi (1976)

– samochodami elektrycznymi (2010)

– Unią Europejską (zrodziła się w 1993 roku)

– depenalizacją marihuany (2012)

– problemami, które spotkają przemysł tytoniowy (od 1984 roku rozpoczęto edukację informującą, że palenie tytuniu jest szkodliwe)

– upadającym Detroit (miasto, które najbardziej ucierpiało na kryzysie gospodarczym)

Martin Caidin

Martin Caidin – wydany w 1972 Cyborg jako pierwszy opisał możliwość korzystania z nienaturalnych kończyn. Pierwszy zabieg tego typu, który zakończył się pełnym sukcesem miał miejsce w roku 2013, czyli 41 lat po wydaniu książki.

Douglas Adams

Douglas Adams – Autostopem przez Galaktykę to powieść niesamowicie popularna, tam też czytelnicy mieli możliwość po raz pierwszy zetknąć się z wynalazkiem potrafiącym na bieżąco przekładać mowę. Tego typu aplikacje wciąż są nowością, zresztą to jeden z wyróżników Google Glass.

Stephen King Reads From His New Fiction Book "11/22/63: A Novel" During The "Kennedy Library Forum Series"

Richard Bachman – czyli Stephen King. W 1982 roku wydana została powieść ‘Uciekinier’ – znajdziemy tam naprawdę sporo faktów, które przeszczepić można w teraźniejszość, jednak najbardziej znamienity jest finał książki. Jeśli ktoś ma zamiar przeczytać – uwaga na spoiler! Na samym końcu, zmęczony ‘przygodą’ bohater wlatuje ogromnym samolotem pasażerskim w największy budynek w mieście. Nie sposób nie uciec od wydarzeń, które miały miejsce 19 lat później na Manhattanie.

Neal Stephenson

Neal Stephenson – powieść zatytułowana ‘Snow Crash’ wydana została w roku 1992. Już w niej możemy dostrzec coś, co dzisiaj nazwalibyśmy Google Earth, Oculus Rift czy Second Life…

Anthony Burgess

Anthony Burgess – wydana już w roku 1978 wizja Wielkiej Brytanii, w której dla rdzennych mieszkańców zaczyna brakować miejsce staje się obecnie przerażająco aktualna. Świetna antyutopia, która finalnie kończy się zalaniem kraju przez Arabów. Nie wiem, jak Wy, ale ja uważam, że dla Europejczyków winna być to pozycja obowiązkowa w spisie lektur.

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 Pin It Share 0 0 Flares ×

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>