Osuszacz powietrza. Czym różnią się poszczególne modele?

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 0 Flares ×

Zbyt duża wilgotność powietrza w domu lub mieszkaniu to dość powszechny problem. Najczęściej pojawia się zimą, kiedy znacznie rzadziej i krócej wietrzymy wszystkie pomieszczenia. Wyjściem z tej sytuacji może być zakup osuszacza powietrza. Na jaki model warto się zdecydować?

Wilgotność powietrza w pomieszczeniu nie powinna przekraczać około 60 proc. Konsekwencją zbyt dużej wilgoci w domu lub mieszkanie może być pojawienie się grzybów, pleśni i drobnoustrojów. Wysoka wilgotność może być też przyczyną gorszego samopoczucia czy nawet chorób, w tym astmy lub problemów z zatokami.

Osuszacz kondensacyjny

Osuszacze kondensacyjne to pochłaniacze wilgoci posiadające tak zwany kompresor. Urządzenie zasysa powietrze, które jest skraplane w parowniku, natomiast woda odprowadzana jest do specjalnego zbiornika. W skraplaczu urządzenia powietrze jest ponownie ogrzewane, a następnie wydmuchiwane na zewnątrz.

Osuszacze kondensacyjne uznawane są za bardzo skuteczne, lecz ich wydajność jest uzależniona od temperatury i wilgotności powietrza. Najlepiej pracują przy wysokich temperaturach, oscylujących w granicach 30 stopni Celsjusza, oraz wysokiej wilgotności, wynoszącej około 80 proc. Wadą tych urządzeń może być jednak ich wielkość oraz dość duża waga.

Osuszacz absorpcyjny

Osuszacze absorpcyjne wyposażone są w rotor, czyli specjalny element pokryty higroskopijną substancją. Wilgoć z powietrza, które przechodzi przez rotor, jest absorbowana, skraplana i trafia do zbiornika na wodę. Powietrze wydmuchiwane na zewnątrz, po uprzednim ponownym ogrzaniu, jest cieplejsze o nawet 10 stopni Celsjusza.

Tego typu osuszacz powietrza może być mniej wydajny niż model kondensacyjny, niemniej jego wydajność nie jest zależna od temperatury otoczenia i wilgotności powietrza. Jego zaletą jest również lekkość i stosunkowo niewielki rozmiar, więc świetnie sprawdzi się nawet w niewielkich pomieszczeniach.

Alternatywnym rozwiązaniem może być także osuszacz z granulatem, który umieszcza się w zawilgoconym pomieszczeniu i zostawia na kilka miesięcy. Za tym rozwiązaniem przemawiają bardzo niskie ceny, rozpoczynające się od kilkudziesięciu złotych.

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 0 Flares ×

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>