Nuklearna wytrzymałość, czyli obalamy mity o lodówkach

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 Pin It Share 0 0 Flares ×

Tak, wokół zdawało by się niegroźnego i bardzo prostego w zasadzie działania sprzętu gospodarstwa domowego narosło dość dużo mitów. Przyjrzyjmy się im dokładniej i przede wszystkim dojdźmy prawdy.

Mit 1: Jedzenie należy ostudzić przed włożeniem do lodówki

W założeniu ma to uchronić lodówkę przed zniszczeniem, ponieważ gorące opary mają zakłócić rytm działania sprzętu i w efekcie całkowicie ją rozregulować. Takich problemów nie ma już od kilkudziesięciu lat, także wystarczy że nasze jedzenie ostygnie do temperatury, która nie zaszkodzi pojemnikowi w którym się znajduje się i nie ma powodów do obaw. A ponieważ bakterie lepiej rozmnażają się w ciepłych warunkach, szybkie umieszczenie jedzenia w lodówce może mieć wartości antyseptyczne.

Mit 2: Lodówka przetrwa atak nuklearny

Uwieczniona w niezbyt udanej kontynuacji przygód dzielnego archeologa Indiany Jonesa scena przekonała wielu ludzi, że solidna budowa lodówki oraz jej ołowiana obudowa pozwoli nam przeżyć wybuch nuklearny. Mniejsza o gigantyczne ciśnienie i promieniowanie, podmuch, który zmiata budynki w tym wypadku premiuje raczej mniejsze rozmiary. Przewracający się sprzęt połamał by nas na milion fragmentów, a różnica temperatur wyssała by powietrze z wnętrza w kilka sekund. Już lepiej poszukać piwnicy.

Mit 3: Lodówki wylewają trujący freon

W chłodzeniu nie stosuje się freonu od wielu lat, choćby właśnie ze względu na jego potencjalną szkodliwość. Rzeczywiście, w pierwszych modelach używano tej substancji, która w wypadku uszkodzenia obudowy mogła z łatwością śmiertelnie zatruć wszystkich domowników. Jest to już część przeszłości, dlatego możemy spać spokojnie.

Mit 4: W lodówce przeżyjemy pożar

Teoretycznie tak, jednak należy dodać na tyle dużo „ale”, że dalej metoda ucieczki z płonącego mieszkania zdaj się znacznie skuteczniejszą. Sprawa ponownie rozbija się o różnice ciśnień, i o ile lodówka jest przystosowana do odmiennych temperatur, w krytycznym momencie gorąco pożaru wyciągnie całe powietrze z wnętrza lodówki. Także – wyłącznie w ekstremalnych przypadkach.

Jeśli szukamy oferty urządzeń specjalizujących się w uzdatnianiu powietrza, zajrzyjmy pod ten adres.

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 Pin It Share 0 0 Flares ×

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>