Nawigacja w mapach Googla – można z nią pogadać

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 0 Flares ×

Czym jest Google wie chyba każdy. Ale nie każdy zdaje sobie sprawę, jak wielkim zasobami operuje właściciel najpotężniejszej wyszukiwarki. Niezliczona ilość danych jest katalogowana i opracowywana, a 20 tys. pracowników pilnuje, żeby wszystko było dostępne w jak najkrótszym czasie. Teraz opracowali nawigację w oparciu o Mapy Google. Nawigację, z którą można pogadać.  

Serwis Google Maps powstaje od 2005r. Jest to darmowe narzędzie dla niekomercyjnych użytkowników do wyszukiwania obiektów, oglądania map czy zdjęć lotniczych wybranych terenów. Od momentu powstania Google udoskonala i aktualizuje swój produkt. Efektem tych działań jest bardzo precyzyjne narzędzie, pomocne nawet w wyszukiwaniu pojedynczych domów. W 2007r. rozpoczął się projekt Street View. Do sieci trafiły wysokiej rozdzielczości panoramy, robione kamerą z poziomu 2,5m. Polska dołączyła do tego projektu w tym roku.

Stosunkowo szybko Google Maps znalazło zastosowanie w nawigacji.  Mapy zostały udostępnione dla posiadaczy smartfonów z systemem Android, w wersji co najmniej 1.6. Nawigacja działa w trybie online, co oznacza, że wymaga stałego połączenia z Internetem. Ale na wypadek niespodziewanego braku połączenia z operatorem komórkowym wprowadzone zostało zabezpieczenie, w postaci buforowania pamięci telefonu niezbędnymi do podróży częściami mapy. Kłopot pojawia się w momencie, gdy po utracie połączenia znacznie zboczymy z określonej drogi. Wtedy nawigacja może przestać wyświetlać mapy i nie będzie mogła wyznaczyć nowej trasy.

Nowa wersja (Beta) nawigacji została zaopatrzona w przewodnik głosowy. Działa w bardzo prosty sposób: wystarczy powiedzieć nazwę miejsca docelowego, zamiast je wpisywać. Dla wszystkich, którzy dużo jeżdżą to bardzo pomocne ułatwienie, nie odwraca uwagi od drogi. Pozostałe funkcjonalności nie zmieniły się zbytnio. W dalszym ciągu nie trzeba znać dokładnego adresu, do którego zamierzamy trafić. Wystarczy nazwa firmy, a często nawet rodzaj działalności. Ruch na trasie oznaczany jest kolorem strzałki. Zielona, żółta, czerwona – pokazują jakie jest natężenie. Jadąc mamy możliwość skorzystania z widoku satelitarnego, a tryb „w drodze” ułatwia korzystanie z nawigacji, pod warunkiem posiadania stacji dokującej (Android 2.0 i nowszy). W przypadku pieszych ras możliwe jest posługiwanie się nawigacją głosową – telefon wibruje, gdy trzeba skręcić. Poręczne jest także narzędzie wyszukiwania wzdłuż trasy. Lokalizuje firmy na wyznaczonej drodze lub włącza popularne warstwy: stacje benzynowe, parkingi, restauracje. A na koniec Street View. W miastach, w których dostępna jest ta funkcja, można oglądać skręty wyświetlane właśnie w ten sposób, a gdy dojeżdżamy do celu nawigacja automatycznie przełącza się na ten widok.

Źródło zdjęcia: www.google.com

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 0 Flares ×

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>