Na co zwrócić uwagę wybierając wiertarko-wkrętarkę?

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 Pin It Share 0 0 Flares ×

Wiertarko-wkrętarka to uniwersalne narzędzie, które wykorzystasz podczas wielu pac naprawczych w swoim gospodarstwie domowym, a także w trakcie hobbystycznego majsterkowania. Jednak aby sprzęt faktycznie spełniał swoją rolę w należyty sposób, przed zakupem musisz zwrócić uwagę na kilka najważniejszych parametrów.

Moc

Wiertarko-wkrętarka, jak sama nazwa wskazuje, umożliwia wiercenie otworów w różnych podłożach oraz wkręcanie np. śrub czy wkrętów. Urządzenie to charakteryzuje się znacznie mniejszą mocą, niż tradycyjne wiertarki i w zastosowaniu domowym tj. np. przy skręcaniu mebli i wierceniu otworów w miękkich podłożach, bardzo dobrze sprawdzi się wiertarko-wkrętarka o mocy do 10V. Będzie ona szczególnie dobrym rozwiązaniem, jeśli na wyposażeniu swojego warsztatu posiadasz również wiertarkę, którą będziesz mógł wiercić np. w twardym betonie i kamieniu. Z kolei jeśli chcesz za pomocą wiertarko-wkrętarki wiercić otwory nie tylko w drewnie, ale np. w miękkim betonie, lepiej sprawdzi się urządzenie o mocy powyżej 18V. Urządzenia tego typu znajdziesz np. w ofercie marki Metabo http://www.euro.com.pl/wiertarko-wkretarki,_metabo.bhtml

Rodzaj akumulatora

screw-1135871_1280

Na rynku dostępne są urządzenia wyposażone w 3 typu akumulatorów: niklowo-kadmowe, niklowo-metalowo-wodorowe oraz litowo-jonowe. W najnowocześniejszych wkrętarko-wiertarkach znajdziesz przede wszystkim te ostatnie – są one lekkie, dzięki czemu nie ograniczają swobody ruchów podczas pracy z urządzeniem. Ponadto są wydajne, a także można je doładowywać w trakcie pracy, ponieważ nie posiadają funkcji pamięci elektrochemicznej, jak to jest w przypadku pozostałych dwóch typów akumulatorów.

Moment obrotowy

Jest to bardzo ważny parametr, który decyduje o funkcjonalności wiertarko-wkrętarki. Za jego pomocą można zmienić siłę obrotu i dostosować go do materiału, w którym przygotowujesz otwór lub wkręcasz wkręt. W rezultacie wiertło natrafiając na opór materiału zwolni pracę, co uchroni obrabiany element oraz samo urządzenie przed ewentualnymi uszkodzeniami.

bit-628605_1280

Ponadto warto wybrać również sprzęt zaopatrzony przynajmniej w dwa biegi. Dodatkowo sprawdź również, czy w zestawie znajdują się wiertła oraz bity, a także ładowarka.

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 Pin It Share 0 0 Flares ×

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>