Na co zwracać uwagę przy wyborze odtwarzacza Blu-ray?

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 0 Flares ×

Mimo to, że pojawił się Blu-ray, wciąż wiele osób decyduje się na zakup odtwarzacza DVD. Zastanawiasz się nad kupnem odtwarzacza Blu-ray? Najpierw zastanów się czy jest ci potrzebny, czy masz odpowiednie warunki do korzystania z niego oraz czy pozwalają na to twoje finanse.

Blu-ray to format zapisu optycznego. Przez wielu uważany za następcę DVD. Jego nazwa wzięła się od niebieskiego lasera, którym wypalane są dane na płycie. Blu-ray charakteryzuje się bardzo dużą pojemnością 25GB. Dwuwarstwowe płyty Blu-ray mogą pomieścić nawet 50GB, trójwarstwowe – 100 GB itd.

Płyty Blu-ray można odtwarzać na odtwarzaczu Blu-ray, w komputerze posiadającym napęd Blu-ray oraz na konsoli Play Station 3. W przypadku laptopów można też dokupić zewnętrzny napęd DVD, który posiada nagrywarkę. Jest to wydatek kilkuset złotych, a poza tym czyste płyty Blu-ray są bardzo drogie, ok. 20 złotych za sztukę. Odtwarzacza bywają zarówno stacjonarne jak i przenośne. Jeśli często podróżujemy i chcemy oglądać filmy w drodze, to wtedy przydatny będzie odtwarzacz mobilny. Jest on wyposażony w mały ekran LCD. Jakość obrazu nie musi być tak wysoka jak przy użyciu stacjonarnego odtwarzacza. Jednak wybierając model przenośny warto zwrócić uwagę na to jakie formaty odtwarza i dostosować wybór do tego, co będziemy chcieli oglądać. Musi też być mały i lekki, aby można było go wygodnie przenosić.

Jeśli planujemy kino domowe, to warto rozważyć zakup stacjonarnego odtwarzacza Blu-ray. Pierwsze co sprawdzamy, to złącza jakie posiada. Odtwarzacz musi się połączyć z telewizorem za pomocą złącz HDMI. Oczywiście telewizor również musi być wyposażony w taki port. Poza tym warto, aby odtwarzacz Blu-ray posiadał złącze komponentowe (do przesyłania sygnału analogowego), port sieci Ethernet (umożliwiający korzystanie z możliwości internetowych odtwarzacza) czy port USB (dzięki któremu można podłączyć dysk twardy lub pendrive i obejrzeć zdjęcia na ekranie telewizora).

Drugą kwestią, na którą warto zwrócić uwagę jest możliwość odtwarzanych nośników. Należy się zastanowić czy będziemy chcieli odtwarzać jedynie płyty Blu-ray czy także inne nośniki, np. CD, CD-R, CD+RW, DVD, DVD-R, DVD-RW, DVD+R, VCD, DivX, Xvid, AVI, mp3, WMA.

Niektóre modele odtwarzaczy Blu-ray umożliwiają dostęp do Internetu, np. do serwisu YouTube lub Flickr. Nie należy jednak liczyć na możliwość przeglądania wszystkich witryn www. Oczywiście zawsze mogą być dostępne jakieś dodatkowo funkcje internetowe (DB-Live). Droższe modele oferują często możliwość prowadzenia rozmów przez Skype.

Jeśli chcemy nagrywać filmy, to trzeba sprawdzić czy odtwarzacz posiada dysk twardy i o jakiej pojemności. Nagrane filmy można w każdej chwili usunąć lub przenieść w inne miejsce, wtedy warto aby odtwarzacz posiadał port USB do podłączenia pendrive.

Dostępne są również odtwarzacze Blu-ray 3D. Dają głębię obrazu i być może są w stanie ukazać więcej szczegółów, ale żeby cieszyć się 3D musisz mieć duże zasoby finansowe, duży i dobry telewizor, a co za tym idzie duży pokój na kino domowe oraz specjalne okulary. Poza tym tytułów dostępnych w 3D jest w Polsce bardzo mało.

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 0 Flares ×

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>