Kupujemy alkomat. Jaki warto wybrać?

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 0 Flares ×

Alkomat nie jest już tylko narzędziem w rękach policji, służącym do walki z nietrzeźwymi kierowcami. Obecnie może one służyć także samym kierowcom w celach informacyjnych, którzy mają wątpliwości, czy mogą prowadzić samochód.

Chcąc kupić dobrej jakości alkomat powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim takie parametry, jak wielkość czujnika, tryb pracy urządzenia i czujnik przepływu powietrza oraz ustnik i wyświetlacz, w jakie został wyposażony sprzęt.

Wielkość czujnika alkomatu

Jednym z ważniejszych parametrów jest wielkość czujnika alkomatu. Im jest on mniejszy, tym uzyskany wynik będzie mniej dokładny. W związku z tym przed zakupem powinniśmy sprawdzić wskazany przez producenta zakres błędu pomiaru – dopuszczalny poziom to 0,1 promila lub 10 proc.

Tryb pracy alkomatu

Dostępne na rynku alkomaty mogą pracować w dwóch trybach: aktywnym lub pasywnym. Tryb aktywny wymaga nabrania powietrza i dmuchnięcia w ustnik urządzenia przez badaną osobę. Jego zaletą jest dokładność pomiaru ze względu na możliwość pobrania większej próbki.

W trybie pasywnym natomiast wystarczy zbliżyć alkomat do ust badanego. Na podstawie pobranej próbki urządzenia określa, czy w wydychanym powietrzu znajduje się alkohol, jednak bez określenia wartości jego stężenia.

Czujnik przepływu powietrza w alkomacie

Czujnik przepływu powietrza to sensor, który powinien znajdować się w każdym, dobrym alkomacie. Urządzenia wyposażone w czujnik informują użytkownika, czy pobrana próbka powietrza jest odpowiednio duża. Jeśli nie, wynik badania może okazać się niewiarygodny.

Ustnik i wyświetlacz alkomatu

Alkomat powinien być również wyposażony w specjalny ustnik. Dzięki niemu powietrze zostanie wdmuchane bezpośrednio do urządzenia, a uzyskany wynik będzie znacznie dokładniejszy, a tym samym bardziej wiarygodny. Warto, by w zestawie znajdowały się też dodatkowe, wymienne ustniki.

Chcąc kupić dobrej jakości alkomat sprawdźmy także, czy posiada on choć niewielki wyświetlacz wskazujący zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu.

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 0 Flares ×

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>