Kto korzysta z GPS-a?

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 Pin It Share 0 0 Flares ×

Pytanie wydawałoby się nieuzasadnione, bo odpowiedź jest prosta – wszyscy. A jeśli nie wszyscy, to przynajmniej spora większość ludzi. To urządzenie bez wątpienia uniwersalne, które przydaje się wszystkim będącym w ruchu. Jego możliwości wykorzystane zostały na wiele praktycznych sposobów.

Jeżeli rozważamy kupno nawigacji GPS, to prawdopodobnie czekają nas podróże, rowerowe wypady, piesze wycieczki czy inny rodzaj aktywności fizycznej. Producenci zadbali już o to, by zaprojektować sprzęty, które będę wygodnie służyły amatorom wielu sportów, ale i kierowcom czy użytkownikom telefonów komórkowych. Jednak błędne jest przekonanie, jakoby systemy nawigacji służyły jedynie prywatnym ludziom w ich prywatnym życiu. Oto kilka zastosowań GPS-a, których z pewnością nie wszyscy mogliby się spodziewać.

Na straży prawa

System GPS już od dawna wykorzystywany jest w służbach mundurowych. Dzięki jego wykorzystaniu znacząco wzrasta skuteczność pościgów za zmotoryzowanymi przestępcami. Do najnowszych wynalazków należy wyrzutnia pocisków, które – po przylgnięciu do karoserii ściganego samochodu – pozwalają śledzić go właśnie przez GPS. System ten można wykorzystać także w poszukiwaniu skradzionych pojazdów, a także zintegrować z policyjnymi wideostacjami. Nie trzeba wspominać, że również w wojsku wykorzystanie GPS jest powszechnym zjawiskiem.

radiowóz policji

Jak daleko stąd, jak blisko

Geodezja to dziedzina, w której dokładne pomiary są szczególnie ważne. Nie dziwi więc zastosowanie tutaj omawianej technologii, która umożliwia ograniczenie błędu pomiaru do jedynie kilku milimetrów. Aby osiągnąć taką precyzję w geodezji, konieczne jest wykorzystanie dwóch GPS-ów jednocześnie i obliczenie różnic pomiędzy punktami wskazanymi przez każde z urządzeń.

Gdzie jeszcze przyda się GPS?

Tak naprawdę wykorzystywany jest przez przedstawicieli wielu zawodów w ich codziennej pracy. Znajdziemy je w straży pożarnej, w miejskich przedsiębiorstwach komunikacyjnych, w firmach kurierskich czy wśród ratowników medycznych. Umożliwia on monitorowanie położenia pojazdów w czasie rzeczywistym, co wpływa na rentowność i efektywność wielu wykonywanych prac.

Z pewnością jest tylko kwestią czasu, gdy GPS znajdzie kolejne zastosowania. Być może jednym z nich będą chociażby zabawki dla naszych dzieci, sprzęt AGD lub inne nietypowe przedmioty? Czas pokaże.

Photo credit: liewcf / Foter / (CC BY-SA 2.0)

Photo credit: Foter / (CC BY 2.0)

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 Pin It Share 0 0 Flares ×

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>