Jaki alkomat wybrać?

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 Pin It Share 0 0 Flares ×

Polskie prawo przewiduje surowe kary dla kierowców, którzy prowadzili pojazdy pod wpływem alkoholu. Aby ustrzec się przed złamaniem przepisów, a także zachować bezpieczeństwo na drodze, warto zakupić alkomat. Urządzenie pozwoli nam jasno określić, czy możemy już wsiąść za kierownicę samochodu czy należy jeszcze odczekać.

Wyjazdy weekendowe, imprezy na świeżym powietrzu oraz grille ze znajomymi – piękna pogoda niesie z sobą wiele pretekstów, aby umilić sobie czas napojami alkoholowymi. Wszyscy rozsądni kierowcy wiedzą, że po spożyciu alkoholu nie należy prowadzić samochodu. Stuprocentową pewność, że możemy bezpiecznie jechać, daje nam badanie wybranymi rodzajami alkomatów. Podpowiadamy, jakie urządzenie wybrać.

Alkomaty mierzące zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu dzielimy zazwyczaj na trzy grupy, przez wzgląd na zastosowany w nich sensor.

Alkomaty elektroniczne, które dokonują pomiaru za pomocą specjalnej elektrody, to najprostsze z dostępnych urządzeń. Ich najważniejszą zaletą jest stosunkowo niska cena, jednak zastosowane w urządzeniach sensory często dają wypaczony wynik. Elektroda jest bowiem wrażliwa nie tylko na alkohol, ale również np. na nikotynę.

Z kolei alkomaty elektrochemiczne są to urządzenia profesjonalne lub półprofesjonalne, a uzyskany wynik pomiaru jest znacznie dokładniejszy, niż w przypadku elektronicznych. Działają one na zasadzie reakcji chemicznej, do jakiej dochodzi na skutek kontaktu alkoholu zawartego w wydychanym powietrzu z substancją znajdującą się w sensorze. Tego typu alkomaty są droższe, jednak uzyskany wynik obaczony jest mniejszym ryzykiem błędu.

Istnieją jeszcze alkomaty spektrofotometryczne, są to jednak bardzo drogie i profesjonalne urządzenia dowodowe.

Wybór konkretnego alkomatu zależy naturalnie od indywidualnych potrzeb. Optymalnymi urządzeniami do użytku osobistego są zarówno alkomaty elektroniczne, jak i elektrochemiczne. Dobierając urządzenie o odpowiednich parametrach, zapewnimy bezpieczeństwo sobie oaz innym uczestnikom ruchu.

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 Pin It Share 0 0 Flares ×

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>