Jaką wybrać zamrażarkę?

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 Pin It Share 0 0 Flares ×

Coraz częściej uświadamiamy sobie, że małe pojemności zamrażarek nie starczają na nasze wymogi. Wówczas rozglądamy się za czymś pojemniejszy, co zaspokoi nasze potrzeby.

Zamrażarka to świetny sposób na przechowanie produktów spożywczych. Dla coraz większej liczby konsumentów o wiele bardziej wygodne jest robienie porządnych zakupów na miesiąc lub więcej, dzięki czemu oszczędzamy sporo czasu na codzienne czy cotygodniowe zakupy. Wygoda ogromna, ale by ten system dobrze funkcjonował, potrzebujemy odpowiednią do naszych potrzeb zamrażarkę. Oto kilka podstawowych ich typów:

  • zamrażarka szufladowa (szafkowa) – to dosyć często spotykany typ zamrażarki. Przeważnie jest urządzeniem jednodrzwiowym i swoją filozofia i funkcjonalnością oraz wyglądem przypomina zwykłą lodówkę. Jest przede wszystkim estetyczna oraz dosyć poręczna – łatwo zapakujemy i wyjmiemy z niej składowane produkty.
  • zamrażarka do zabudowy to specjalne urządzenie przeznaczony do ciągów kuchennych. Ich podstawową przewagą jest estetyka, którą uzyskuje się poprzez jednolitą zabudowę. Coś za coś: ponieważ zamrażarka jest predysponowana do pracy w kuchni, gdzie panują zazwyczaj wyższe temperatury, jej ekonomiczność drastycznie spada. Zdecydowanie kuchnia nie jest najlepszym środowiskiem dla zamrażarek.
  • zamrażarka skrzyniowa – działa na nieco odmiennej zasadzie niż dwa poprzednie rozwiązania. Przede wszystkim jest otwierana z góry oraz nie posiada półek. Tego typu zamrażarki charakteryzują się o wiele większą pojemnością niż np. zamrażarka szufladowa, ale przez brak półek cierpi na tym ergonomia – trudniej bowiem o porządek w takim sprzęcie, często trzeba przekładać mrożonki itd. Jeśli nie wiemy, jaką kupić zamrażarkę skrzyniową, ten artykuł powinien nieco rozjaśnić nasz umysł w tej kwestii.

Jak dużą zamrażarkę kupić?

Aby nasza zamrażarka była jak najbardziej ekonomicznie wykorzystana, powinna być ona maksymalnie wypełniona. Ocenia się, że w normalnym użytkowaniu na jednego członka rodziny przypadać powinno ok 40 litrów mrożonki. Jednak jeśli posiadamy własny ogródek, żywy inwentarz lub przechowujemy dziczyznę z polowań, to powinniśmy zwielokrotnić tę liczbę.

Jakie parametry są istotne przy kupnie zamrażarki?

Każda zamrażarka na swojej obudowie posiada charakterystyczne gwiazdki. Oznaczają one maksymalną temperaturę mrożenie, im więcej gwiazdek, tym niższa temperatura i dłuższa trwałość przechowywanych produktów. Kolejnym parametrem jest zdolność zamrażania – informuje on, ile kilogramów produktów jest w stanie zamrozić sprzęt w przeciągu 24 godzin. Ci, którzy cierpią na częste przerwy w dostawie prądu, powinni zainteresować się parametrem utrzymania temperatury wyrażonym w godzinach. Naturalnie, ważna jest również klasa energetyczna urządzenia, tu podobnie jak w wypadku pralek czy lodówek, klasa A+++ wyznacza tę najbardziej energooszczędną zamrażarkę. Jeśli zamrażarkę nie planujemy stawiać w miejscu ustronnym, gdzie nie będzie przeszkadzać generowanym przez nią hałasem, wówczas dokładnie przyjrzyjmy się jakiego natężenia dźwięku, możemy się po niej spodziewać – przy czym wartości ponad 60 dB mogą być już uciążliwe dla ludzkich uszu.

zdjęcie miniaturki – autor: Anna, CC-By 2.0, źródło: Flickr.com

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 Pin It Share 0 0 Flares ×

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>