Jak poprawić akustykę mieszkania?

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 Pin It Share 0 0 Flares ×

Lubisz słuchać muzyki, ale w twoim mieszkaniu panują nieprzyjazne warunki akustyczne? Jeśli podczas odtwarzania ulubionych utworów w pomieszczeniu unosi się pogłos, zjawisko to może skutecznie zepsuć nawet największą muzyczną ucztę. Jak zatem poprawić akustykę mieszkania, aby poczuć się w nim prawie, jak w sali koncertowej?

Pogłos, który unosi się w pomieszczeniu to nic innego, niż fale dźwiękowe. Powstają one podczas rozmowy, codziennego użytkowania pomieszczenia czy w trakcie słuchania muzyki właśnie – fale rozprzestrzeniają się po pomieszczeniu – część z nich jest pochłaniana, a część się odbija. To właśnie te odbite powodują zjawisko echa. Oto kilka porad, dzięki którym zaaranżujesz idealne miejsce do słuchania muzyki. A jeśli jeszcze nie wybrałeś odpowiedniego dla siebie zestawu muzycznego, wskazówki na ten temat znajdziesz na: http://www.euro.com.pl/artykuly/wszystkie/artykul-zestaw-muzyczny-jak-wybrac.bhtml

Tekstylia

apartment-2094646_1280

Skuteczną receptą na zwalczenie nieprzyjemnego pogłosu w pomieszczeniu, jest wykorzystanie w jego aranżacji różnego rodzaju tekstyliów. Stosując w stylizacji wnętrza dywany, zasłony oraz inne tego typu dodatki sprawisz, że fale dźwiękowe będą w mniejszym stopniu odbijać się od powierzchni, a co za tym idzie nie będzie powstawało echo.

Akustyczne sufity podwieszane

Jeśli akustyka w pomieszczeniu jest szczególnie kłopotliwa, innym sposobem na jej poprawienie jest montaż sufitu podwieszanego. Nie jest to skomplikowane zadanie i nie wymaga przeprowadzania gruntownego remontu – sufit podwieszany montuje się w systemie zabudowy suchej, dlatego można go umieścić nawet w urządzonym już wnętrzu. Jego zastosowanie nie tylko poprawi akustykę samego pomieszczenia, ale też dodatkowo pozwoli na wyciszenie odgłosów dochodzących z wyższych pięter, dlatego takie rozwiązanie będzie szczególnie przydatne dla mieszkańców bloków.

Częstotliwość rezonansowa

audience-868074_1280

Akustyka pomieszczenia w dużej mierze zależy od jego kształtu i wielkości – jeśli długość emitowanej fali dźwiękowej pokrywa się z wielkością wnętrza, w różnych częściach pomieszczenia inaczej słyszalne są dźwięki basowe – na środku pokoju jest on cichy, natomiast w narożnikach bardzo intensywny. W takim przypadku zjawisko to pomoże zminimalizować tzw. pułapka basowa, która osłabi działanie częstotliwości rezonansowych, a bas będzie słyszalny równomiernie.

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 Pin It Share 0 0 Flares ×

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>