Jak konserwować siekierę?

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 Pin It Share 0 0 Flares ×

Siekiera jest jednym z podstawowych narzędzi, jakie przydają się w pracach ogrodniczych. Zastosujesz ją do rozłupywania szczapek drewna opałowego na mniejsze części czy do ociosywania. Aby twoja siekiera służyła ci w dobrym stanie przez długi czas, należy odpowiednio konserwować narzędzie. Oto kilka porad, dzięki którym będziesz mógł umiejętnie zadbać o stan siekiery.

Czyszczenie

Podczas rozłupywania drewna ostrze siekiery narażone jest na kontakt z wilgocią oraz żywicą. Jeśli po skończonej pracy nie oczyścisz narzędzia z zabrudzeń, mogą one prowadzić do pojawiania się korozji. Do usuwania resztek żywicy z ostrza najlepiej zastosować specjalne ziarniste gąbki. Po ich namoczeniu w wodzie dokładnie usuniesz lepką żywicę. Następnie należy ostrze wytrzeć do sucha – dopiero wtedy możesz założyć pokrowiec zabezpieczający.

Przechowywanie

fuel-1604131_1280

Bardzo ważnym elementem konserwacji siekiery jest jej odpowiednie przechowywanie. Jeśli do narzędzia został dołączony pokrowiec, zawsze powinno być ono w nim umieszczane. Dzięki temu unikniesz ryzyka uszkodzeń mechanicznych. Pomieszczenie, w którym umieścisz siekierę powinno być suche, aby ostrze nie było narażone na działanie korozji. Należy jednak pamiętać, że jeśli siekiera ma drewniany trzonek, w zbyt ciepłym wnętrzu może on się wypaczyć, co następnie doprowadzi do obluzowania zatkniętego na nim ostrza.

Ostrzenie

ax-2265541_1280

Kolejnym etapem konserwacji narzędzia jest jego ostrzenie. W tym przypadku należy pamiętać, że podczas ostrzenia należy zachować oryginalny profil głowicy oraz kształt ostrza, dzięki czemu siekiera utrzyma swoje właściwości i będzie zgodna z przeznaczeniem. Przykładowo siekiera do rąbania drewna będzie miała ostrze lekko zaokrąglone, natomiast ta do ociosywania proste. Dlatego sposób ostrzenia należy dostosować do rodzaju siekiery.

Powyższe wskazówki umożliwią ci skuteczną konserwację siekiery, dzięki czemu narzędzie będzie sprawdzało się doskonale podczas prac w twoim gospodarstwie domowym. A jeśli szukasz dopiero solidnej siekiery, sprawdzone narzędzia z oferty Hecht znajdziesz na https://www.euro.com.pl/siekiery/hecht-902000.bhtml

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 Pin It Share 0 0 Flares ×

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>