Geocaching – zabawa nie tylko dla dzieci

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 0 Flares ×

Lubisz przygodę, rywalizację i niespodzianki? Jeśli tak, to ta zabawa jest dla ciebie, niezależnie ile masz lat. Potrzebujesz do tego towarzyszy, GPS-a i odrobiny wolnego czasu.

Angielska nazwa to nic innego, jak połączenie dwóch znaczeń: geo – ziemia i cache – skrytka. Zabawa w poszukiwanie skarbów to międzynarodowy pomysł, dostępny w Polsce od 2009r., kiedy to liczba skrzynek przekroczyła magiczny tysiąc oraz powołano do życia serwis dedykowany uczestnikom zabawy.  Sama zabawa w szukanie skrzynki za pomocą określania współrzędnych to nie wszystko. Po pewnym czasie, nawet dla największych zapaleńców, stałaby się nudna, dlatego uczestnicy zabawy urozmaicają ją, by zachęcić pozostałych do poszukiwań. Umieszczają je w atrakcyjnych turystycznie miejscach, w których poza odnalezieniem skrzynki jest też sporo innych powodów by je poznać. Schowanie skrzynki podlega kilku ścisłym zasadom. Po pierwsze muszą być zarejestrowane w serwisie, także po to, żeby można było je stale monitorować. Nie mogą być zakopane, ani zlokalizowane na terenach chronionych, ponieważ zabawa ma na celu także promowanie proekologicznych zachowań. Sposób umieszczenia pojemnika powinien jak najmniej ingerować w otoczenie, dotyczy to także zabytków. Pomysł na zamaskowanie skrytki podlega ocenie pozostałych uczestników zabawy, a jego odnalezienie może być poprzedzone wieloma zadaniami podobnie jak w grach terenowych. Jednak odnalezienie finałowego skarbu zawsze odbywa się za pomocą GPS-a.

Sam skarb często bywa naprawdę cenny. Podstawowe wyposażenie skrzynki to „logbook” – papierowy dziennik wpisów. Od tego czy zostanie na nim umieszczony podpis znalazcy zależy, czy zostanie ona uznana za znalezioną. Poza tym chowa się tam także przedmioty mające służyć wymianie, a ich wartość zależy od inwencji i środków zakładającego. Nie mogą to być jednak rzeczy, których dystrybucja jest zabroniona prawem. Niektórzy uczestnicy zabawy chowają w skrzynkach przedmioty monitorujące trasę podróży, przenoszone z miejsca na miejsce. Pojemnik musi być trwały i szczelny, opisany zgodnie z przeznaczeniem oraz umieszczany w miejscach niebudzących obaw o zagrożeniu terrorystycznym. Osobą odpowiedzialną za serwisowanie skrzynki jest autor i to on odpowiada również za to, żeby pojemnik nie był zlokalizowany na terenach prywatnych lub objętych zakazem wstępu. Każda skrzynka, po zarejestrowaniu w serwisie, otrzymuje również komentarz – dodatkowe informacje o trudnościach i zagrożeniach związanych z jej odnalezieniem, zdjęcia miejsca, ciekawe informacje.

Geocaching się rozwija. Coraz więcej ludzi szuka skrytek, także wirtualnych, bo i takie są dostępne w tej zabawie. Pojawiają się wariacje w temacie poszukiwań, ale niezmiennym pozostaje użycie GPS. I z pewnością nie jest to ostatni sposób na wykorzystanie jego możliwości.

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 0 Flares ×

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>