Czy Batmobil istnieje?

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 0 Flares ×

Każdy choć raz czytał komiks lub oglądał film o człowieku, który w przebraniu nietoperza starał się zaprowadzić porządek w przesiąkniętym złem Gotham City. Ilu z nas wtedy marzyło, by w swoim garażu mieć auto, które tak jak Batmobil może po nas przyjechać? Samo?

Cóż, to o czym myślicie wcale nie jest takie odległe. CES 2013 to wydarzenie, przy okazji którego Audi postanowiło się pochwalić prototypem auta, które może spełniać takie funkcje. Nikt nie mówi na razie o podróży przez całe miasto i sprytnym wyminięciu korków, by być na czas. Ale już zaprogramowanie pojazdu tak, by wyjechał z parkingu i czekał na nas przed wyjściem w momencie, gdy opuścimy centrum handlowe jest już jak najbardziej realne! Przywołanie pojazdu ma być możliwe za pomocą aplikacji uruchamianej z poziomu smartfona.

Audi A7, które zostało specjalnie przygotowane do prezentacji w podziemnym parkingu luksusowego hotelu w Las Vegas wyglądało zupełnie zwyczajnie, przynajmniej z zewnątrz. Powodował to fakt, że pojazd był prowadzony przez czujniki laserowe, które zostały wcześniej rozstawione na trasie. Dzięki komunikacji Wi-Fi, Audi ‚wiedziało’ gdzie jechać i kiedy skręcić, by ominąć przeszkodę. I niestety tak to na razie funkcjonuje. Mimo to samoistnie kręcąca się kierownica to doprawdy ciekawy widok.
Aplikacja sterująca naszym pojazdem
Oznacza to również, że auto nie może się na razie poruszać po drogach publicznego użytku, a także z dużą prędkością – na chwilę obecną w grę wchodzą jedynie krótkie dystanse. Celem nadrzędnym jest rzecz jasna stworzenie auta, które będzie sobie radziło także ‚w terenie’, a także nie będzie zagrożeniem dla innych uczestników ruchu. Naturalnie nasuwającym się pytaniem jest ‚co będzie w przypadku, gdy dwa sterowane komputerowo auta będą uczestniczyć w stłuczce?‚. Cóż, kodeks drogowy chyba jeszcze nie przewidział tej sytuacji. Wątpliwe też, by komputer mógł zastąpić tak ludzkie urządzenia, jak na przykład radio CB, które dla profesjonalnych kierowców stanowi podstawę.

Równocześnie nad swoimi prototypami aut, które jeżdżą ‚same’ pracuje firmy Google i Lexus, ale wyników ich prac nie mieliśmy niestety możliwości oglądać w Las Vegas. Kiedy zatem możemy oczekiwać upowszechnienia się takiej technologii? Niestety nieprędko. Pokaz był ściśle kontrolowany, trasa całkowicie zabezpieczona i zaplanowana. Czeka nas jeszcze mnóstwo czasu i testów, by spontanicznie jeżdżące auta bez kierowców opanowały ulice.

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 0 Flares ×

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>