CB radio – urządzenie, które panowało przed GPS

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 Pin It Share 0 0 Flares ×

Czy pamiętacie czasy, kiedy nie było GPSów? Wtedy głównym urządzeniem oprócz znajdującego się radia (na kasety) było tzw. CB radio. Do dziś jest dość często używanym urządzeniem. Poniżej przedstawiamy jego krótką historię i najważniejsze informacje z nim związane. 

Historia CB radia
Pierwsze wspominki na temat CB ( Citizen-Band) radia kojarzone są z latami 40tymi XX wieku. W tym czasie w USA pojawiły się pierwsze eksperymenty przeprowadzane w tym zakresie dla potrzeb obywateli. Eksperymenty były przeprowadzane w paśmie 460-470MHz oraz 250 MHZ. Nieco później zaczęto wykorzystywać pasmo 27MHz i tak już pozostało do dziś.

Pierwsze CB radio powstało w 1943. Jego twórcą był Alfred J. Gross, który opatentował również walkie-talkie, pager oraz telefon komórkowy.

Po kilkunastu latach od wynalezienia CB radia w USA, trafiło ono do Europy. W Polsce zaczęto używać go na większą skalę dopiero w latach 90tych, gdy na budynkach mieszkalnych pojawiły się charakterystyczne anteny . Obecnie przy rozszerzeniu do 40 pasm (oddalonych od siebie co 10/20 kHz), najbardziej znanym i niezmiennym kanałem jest kanał 28, zwany również kanałem wywoławczym.

W Polsce od 3 lipca 2007 nie jest wymagane uzyskanie pozwolenie na nadawanie w zakresie częstotliwości 26,960 – 27,410.

CBradio

Przeznaczenie kanałów
Oprócz kanału 28, który jest kanałem wywoławczym warto znać inne przeznaczenia poszczególnych kanałów. Kanał nr 2 jest kanałem do wzywania taksówkarzy, kanał 9 jest kanałem ratunkowym, kanał 19 jest kanałem drogowym.

Ciekawostki i praktyczne informacje w związku z używaniem CB radia.

  • Aby włączyć się do rozmowy należy powiedzieć słowo „break”.
  • Na świecie używa się dodatkowych częstotliwości poza 40stką, której używanie jest nielegalne.
  • Pomiędzy wybranymi kanałami istnieją tzw dziury, czyli miejsca, gdzie odstęp wynosi 20kHz.
  • Kanał nr 14 określany jest czasem jako kanał śmietnik.

CB radia to doskonałe urządzenia do porozumienia się między uczestnikami ruchu drogowego. Dzięki niemu można dowiedzieć się jaka sytuacja panuje na danym odcinku drogi, gdzie jest korek i gdzie znajdują się policjanci. Z pewnością jest to urządzenie, które przyda się każdemu.

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 Pin It Share 0 0 Flares ×

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>