By dziecko nie zginęło: brasoletka z chipem, sygnał GSM albo lokalizator GPS?

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 0 Flares ×

Bransoletka z chipem, sygnał GSM albo lokalizator GPS. Czy takie rozwiązania są możliwe w Polsce i czy podniosłyby bezpieczeństwo dzieci?

Bransolety z chipami:

Jeśli rodzicowi nie jest obca technologia i chce mieć kontrolę nad swoim dzieckiem to takie bransoletki są ciekawym i możliwym rozwiązaniem. Co prawda nie ma ich jeszcze na polskim rynku, ale już wkrótce mogą się pojawić. Cały program działa na zasadzie dobrowolności tzn. rodzic  może zapisać się do programu i w dowolnej chwili się z niego wypisać. Bransolety z chipami działają na określonym terenie np. w danym mieście, na terenie osiedla czy ośrodka wypoczynkowego. Ich praca polega na umiejscowieniu na konkretnym obszarze baz z czytnikami, które skanują teren. Wykorzystywana jest tu po prostu łączność radiowa. Dodatkowo system może być zorientowany w taki sposób, że gdy dziecko ściągnie bransoletkę lub opuści wyznaczony teren, od razu włączy się alarm. Obręcz można skonstruować tak, by była wodoodporna oraz odporna na wszelkie uszkodzenia. Czas pracy baterii w takim urządzeniu wynosi nawet 12 miesięcy.

Sygnał GSM:

Inną technologią do bezpiecznej lokalizacji dziecka są bransolety z modułem GSM i kartą SIM. Wraz z operatorem telefonii komórkowej możemy lokalizować obiekt (dziecko) identycznie jak przy lokowaniu sygnału z telefonu komórkowego. Sygnał wysyłany jest na nasze żądanie. W tym przypadku bateria działa około 10 dni, potem należy ją znów naładować.

Lokalizator GPS:

Nazywany inaczej Trackerem. Jest to niewielkie urządzenie, wielkości pudełka od zapałek z wmontowanym lokalizatorem GPS. Jest on w stanie prześledzić całą trasę pokonaną przez dziecko, a potem ją odtworzyć. Posiada dodatkową funkcję alarmu, która jest uruchamiania gdy brzdąc opuści teren na którym miał się znajdować. W urządzeniu znajduje się również przycisk SOS. Jego naciśnięcie skutkuje wysłaniem wiadomości do opiekuna i niemal natychmiastową jego reakcją. Tracker działa również jak telefon komórkowy: pozwala na szybki kontakt z podopiecznym. Czas działania baterii w tym urządzeniu wynosi 2-3 dni, a w uśpieniu nawet rok.

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 0 Flares ×

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>