Bądź EKO czyli piorące kule w praktyce

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 Pin It Share 0 0 Flares ×

Ekologia dotarła pod polskie strzechy już jakiś czas temu. Warto żyć w zgodzie z naturą i dbać o środowisko ponieważ przyroda jest tym, dzięki czemu możemy wypocząć a także zrelaksować się. Dodatkowo od jej stanu zależne jest również nasze zdrowie, co w sposób szczególny powinno  zwrócić uwagę każdego człowieka.

cc9f324dd32716218a6605f7f9b5f0dd

Rozsądnie urządzając dom należy pomyśleć zarówno o starszych jak i najmłodszych jego mieszkańcach. Czy wszystkie dziecięce zabawki mają odpowiednie atesty? Czy jesteśmy przekonani, iż krzesełko do karmienia jest dobrane odpowiednio do wieku dziecka? Czy detergenty używane w domu nie uczulają nikogo z domowników?

W tym kontekście warto zainteresować się kulami piorącymi. Temat ten wywołuje wiele kontrowersji i wykluczających się opinii – od skrajnie pozytywnych, po zarzucające ich producentom oszustwo i niską skuteczność ich produktu. A jaka jest prawda?

W zamyśle swoich twórców omawiany gadżet ma stanowić alternatywę dla płynów do płukania, proszków oraz indyjskich orzechów piorących. Reklamowane są jako produkt ekonomiczny, przyjazny środowisku i przede wszystkim zdrowy. Zasada ich działania jest bardzo prosta – ceramiczne kulki umieszczone w ergonomicznej budowie, często zawierające również magnesy, mają za zadanie wspierać działanie pralki.

Ich zaletą jest fakt, iż powstają one w skutek wypalania minerałów naturalnych, a podczas ruchu i tarcia w gorącej lub ciepłej wodzie (chodzi o temperatury rzędu 30 – 60 stopni Celsjusza) znajdujące się w nich minerały są stopniowo uwalniane, jonizując wodę oraz emitując promieniowanie podczerwone. W skutek tego działania następuje zmniejszanie cząsteczek wody i spadek napięcia powierzchniowego, dzięki czemu brud uwalnia się z prania i jest w szybkim tempie rozpuszczany.

Ekologiczne kule w swojej ofercie mają sklepy internetowe, a także stacjonarne drogerie i niektóre markety. Zestaw to wydatek pomiędzy kilkadziesiąt a nawet dwieście złotych co pozwoli na użytkowanie przez około 3 lata bądź 1000 prań. Zdarza się, iż w skład zakupionego opakowania wchodzą również ekologiczne odplamiacze bądź zapasowe granulaty.

Jak już wspomniano mogą one całkowicie zastąpić proszki i płyny. Ciekawostką jest fakt, że można z nich również korzystać w trakcie prania ręcznego – należy je wówczas zamoczyć w misce z ciepłą wodą, a później uprać w niej rzeczy. W przypadku pralek po prostu wrzuć kulę do bębna. W zależności od stopnia zabrudzenia należy stosować jedną lub nawet trzy, pamiętając jednak o odpowiedniej ilości wolnej przestrzeni, tak aby mogły się one przemieszczać.

Niewątpliwym atutem odsunięcia na bok detergentów jest fakt zaniku alergii, podrażnień skóry oraz dróg oddechowych, a także hipoalergiczność oraz możliwość w pełni bezpiecznego prania rzeczy przeznaczonych dla niemowląt i dzieci. Kule mają również działanie bakterio i grzybobójcze.

Ostatnią dobrą informacją jest fakt, iż kule piorące są przyjazne dla środowiska naturalnego dzięki temu, iż wraz z odprowadzaną po praniu wodą do ścieków nie dostają się żadne szkodliwe substancje. Omawiany produkt nie wymaga również opakowań z tworzyw sztucznych jak proszek co również odciąża Matkę Naturę. Po zużyciu się granulatu kula może być powtórnie napełniona, a ekonomiczność tego rozwiązania zwiększa jeszcze fakt, iż dzięki niemu unika się prania w wysokich temperaturach i płukania, co oszczędza wodę i energię.

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 Pin It Share 0 0 Flares ×

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>