A ja chcę lornetkę!

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 Pin It Share 0 0 Flares ×

Wszędzie mowa o urządzeniach takich jak kamery, aparaty fotograficzne czy smartfony z możliwością nagrania wysokiej jakości obrazu. Wydawałoby, że zupełnie zapomniano o lornetkach, które mimo że ich świat jest niewielki i spełniają trochę inną role, są zdecydowanie warte uwagi.

Lornetka to niewielki przyrząd optyczny powstały z połączenia dwóch lunet sprzężonych równolegle. Są trzy rodzaje lornet. Lornety proste, pryzmatyczne oraz peryskopowe. Lornety proste  charakteryzują się niewielkim polem widzenia i powiększeniu 3x. Ich obiektyw jest skupiający, okular zaś rozpraszający. Drugi rodzaj lornet, lornety pryzmatyczne wykorzystując większe szkła dają możliwość otrzymywania dalszego i jaśniejszego obrazu niż lornety proste. Ich nazwa pochodzi od pryzmatów, które są stosowane, by zmniejszyć różnicę pomiędzy odległością między środkami obiektywów, a środkami okularów. Wśród tej grupy znajdziemy lornetki porro-pryzmatyczne, które posiadają przesunięte (względem osi optycznej) tubusy obiektywów. Trzeci rodzaj, lornety peryskopowe wykorzystywane są przeważnie do obserwacji terenowych. Ze wszystkich rodzajów lornetek, właśnie one dają największe powiększenie i są wykorzystywane np. w pomiarach geodezyjnych.

lornetka
Obecnie lornetki wykorzystywane są w wielu dziedzinach np. w  alpinistyce, astronomii, wędrówkach czy w teatrach. Najbardziej znane są jednak z obserwacji na imprezach sportowych lub obserwacji dzikiej przyrody. W zależności od obcowania z lornetkami można korzystać z lornetek rekreacyjnych lub profesjonalnych. Lornetki profesjonalne wykorzystują  rozwiązania, które dostosowane są do trudnych warunków pogodowych jak i oświetleniowych. Z tego względu są np. wodoodporne. Z kolei lornetki rekreacyjne przeznaczone są do obserwacji w bardziej przyjaznych warunkach np. teatry, miasta, gdzie nie są narażone na wyjątkowe działanie szkodzących czynników.

Co należy brać pod uwagę przy wyborze lornetek?
Najważniejszymi parametrami, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze lornetek  jest:

  • powiększenie,
  • konstrukcja optyczna,
  • kąt widzenia,
  • konstrukcja pryzmatu,
  • parametr długiego oka.

Cena lornetek waha się od 100zł do nawet 3000zł.

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 Pin It Share 0 0 Flares ×

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>