3 ciekawe kategorie programów edukacyjnych dla dzieci

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 Pin It Share 0 0 Flares ×

Komputer, w kontekście dzieci, kojarzy się zazwyczaj z grami oraz oglądaniem filmów, co większość rodziców uważa za stratę czasu. Idealną sytuacją byłoby więc gdy pociecha nie dość, że dobrze się bawi to jeszcze uczy. Na pierwszy rzut oka niemożliwe? Nieprawda. Poniżej lista pięciu kategorii programów edukacyjnych, które nie tylko pozwolą dziecku na rozwój ale i wywołają radość na jego twarzy.

Nowoczesne programy edukacyjne dla dzieci mają to do siebie, iż mogą być zastosowane zarówno w komputerach jak i urządzeniach mobilnych. Zazwyczaj nie maja one zbyt dużych wymagań co do sprzętu komputerowego więc z powadzeniem można je uruchomić na starszych maszynach i nie martwić się problemami z grafiką czy też zbyt wolnym działaniem. Ma to też i ten plus, iż często nie warto kupować dziecku urządzenia o bardzo wyśrubowanej specyfikacji, ponieważ może ono ulec zniszczeniu w trakcie użytkowania. Komputer, telefon czy też tablet mogą być więc z kategorii ekonomicznej, a i tak spełnią swoje zadanie.

Pierwszą z ciekawych kategorii programów są z pewnością te, które służą do nauki języków. O tym jak ważna jest to w dzisiejszych czasach umiejętność nie trzeba nikogo przekonywać. Praktycznie standardem staje się dziś mówienie po angielsku, a aby być atrakcyjnym na rynku pracy przydałby się jeszcze jeden język. W przypadku dzieci możliwość porozumiewania się z rówieśnikami z innych krajów  poszerzy ich horyzonty, a także umożliwi studia za granicą. Z ciekawszych pozycji należy wymienić „Tell Me More Kids 3″ dla rożnych grup wiekowych, „Euro Plus +” (dostosowany do wieku) oraz „Super Memo” dla nastolatków.

Drugą kategorią są tak zwane „programy ogólnorozwojowe”. Ich idea polega na połączeniu zabawy z nauką co oznacza, iż dziecko otrzymuje w pełni interaktywną grę logiczno-zręcznościową za pomocą której jest w stanie rozwijać takie umiejętności z zakresu psychoruchowego, a także podnosić kompetencje szkolne oraz zapobiegać deficytom. Ciekawostką jest fakt, iż często zawierają one moduły motywujące dziecko do pracy nad swoimi wynikami i rozwojem. Zadania oraz ćwiczenia mają postać treningu wydobywającego z małego człowieka potencjał i uczącego go, jak ważna jest wiedza i myślenie. Osobiście polecam ‚Porusz umysł PLUS” oraz „Our Discovery Island 2″.

Ostatni z rodzajów oprogramowania pozwoli uczniowi na zapoznanie się z często dość „krytyczną” dla wielu gałęzią wiedzy jaką są nauki ścisłe. Aby uzmysłowić sobie jak wielki stanowią one problem wystarczy wspomnieć wrzawę jaka towarzyszyła wprowadzeniu do egzaminu maturalnego obowiązku zdawania tego przedmiotu. Co więcej, doświadczenia z rynku pracy wskazują, iż przedmiotów ścisłych po prostu warto się uczyć, a nie są one tak trudne jak wielu osobom się to wydaje. Do nauki matematyki warto wykorzystać takie programy jak „2 + 2 matematyka dla dzieci” bądź „Matematyka to proste!”. Podobnie jak w przypadku pozostałych dwóch kategorii odnoszą się one do połączenia zabawy z nauką co przynosi zamierzone efekty. „Chemix.net” oraz „przyroda Świata” to z kolei pozycje pozwalające na rozwijanie umiejętności i wiedzy z zakresu Chemii i „przyrody”. „Fizyka i astronomia”, jak sama nazwa wskazuje, pomoże młodym adeptom tych nauk poznać ich arkany.

Podsumowując – jest bardzo dużym błędem traktowanie komputera jako maszyny służącej jedynie do zabawy i grania. To od rodzica zależy czy podsunie swojemu dziecku odpowiednie narzędzia dzięki którym może się ono zafascynować światem nauki.

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 Pin It Share 0 0 Flares ×

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>